הטיפול במחאה: גז מדמיע לפרצוף

שוטרי קליפורניה הגיעו לקמפוס לפנות את פעילי מחאת "כיבוש וול סטריט" שהתיישבו שם. אבל סרטון וידאו שצולם במקום ומסעיר את ארה"ב מתעד שוטר המתיז, ללא סיבה נראית לעין, גז מדמיע היישר לעיניהם של המפגינים ממרחק של מטר. "תתבייש לך" זעקו המפגינים. הנהלת האוניברסיטה הנכלמת שהזעיקה את המשטרה - חוקרת את האירוע

הנהלת אוניברסיטת קליפורניה בלחץ בעקבות אירוע חמור במיוחד שהתרחש שם אמש ותועד במצלמות. לבקשת מנהלי האוניברסיטה הגיעו לקמפוס שוטרים, שהיו אמורים לפנות הפגנה חברתית שנערכה במקום. השוטרים הפעילו אלימות ללא צורך, ואחד מהם אף נראה מתיז, ללא כל הצדקה, גז מדמיע לעיניהם של מפגינים שהשתתפו במחאות "כיבוש וול סטריט" - ממרחק של פחות ממטר.

התמונות שהתפרסמו הלילה מעוררות זעם רב בכל רחבי ארצות הברית ובהנהלת האוניברסיטה הסכימו לפתוח בחקירה לבירור האירוע. לינדה קטאהי ממשרד הדיקן אמרה לרשת CNN כי "מעשי המשטרה לא מתקבלים על הדעת, אנו מתכוונים לחקור לעומק את האירוע הזה. אני מבטיחה לכם שכזה דבר לא יקרה שוב לעולם בקמפוס".

אחת המפגינות שספגה את הגז מספרת כי גם כמה שעות לאחר האירוע, הא עדיין מרגישה את הכאב, את הצריבה של הגז בעיניים. "אני בהלם", אמרה סופיה קמרן, "פשוט ישבנו על הקרקע לא עשינו שום דבר אלים, היינו שלווים לחלוטין, לא הבנתי מדוע התיזו עלינו גז מדמיע".

"99% דורשים שינוי בסדר העדיפויות"

זה לא האירוע היחיד שמסעיר את אנשי תנועת "כיבוש וול סטריט". ביום שישי גרם שוטר באותו הקמפוס לפציעתם של שני מפגינים שעדיין מטופלים בבית החולים.

בשבוע האחרון מחאתם של הפעילים החברתיים בארה"ב עולה מדרגה תחת הסיסמא -"אנחנו 99 אחוזים". הם מארגנים הפגנות ברחבי היבשת בטענה שהממשל והמערכת הפיננסית דואגים לרווחתם של אחוז אחד מהאוכלוסיה - בעלי ההון והתאגידים - על גבם של 99 האחוזים האחרים.

המחאות עלו שלב עם פינוי מאהלי המחאה במנהטן לפני שבוע, ומאז העימותים של המפגינים מול שוטרים, בכל רחבי המדינה, הפכו אלימים יותר. ביום חמישי האחרון המפגינים ציינו חודשיים למחאה החברתית. הם הסתערו על בנקים ומרכזים פיננסים במנהטן, ועשרות מפגינים נעצרו. הפגנות דומות של ארגונים תחת אותו השם במדינות אירופה גררו גם הם היתקלויות אלימות עם שוטרים בלונדון ובמדריד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת