הסכר נפרץ: טילים מתקדמים לאירן

אירן והמערב אפילו לא חתמו עדיין על הסכם על תכנית הגרעין, אבל טהרן כבר קוצרת הישג משמעותי ראשון: נשיא רוסיה פוטין הסיר את אמברגו מכירת טילי S-300 המתקדמים לאירן. ישראל נאבקה זמן רב למניעת מכירתם

בדרך לאירן? מערכת S-300 (רויטרס)

אירן כבר מרוויחה בעקבות ההבנות שהושגו בנושא הגרעין? סוכנות רויטרס מדווחת כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הסיר את האיסור על מכירת מערכת הטילים המתקדמת S-300 לרפובליקה האסלאמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הודעת הקרמלין, מוסקבה הסבירה כי ביטלה ב-2010 חוזה לאספקת מערכת הנ"מ המתקדמת בעקבות לחץ בינלאומי של המערב, שלאחריו הגיעו גם הסנקציות של האו"ם על אירן.

מדובר במערכת טילים מתקדמת מתוצרת רוסיה שבעבר דווח במוסקבה התכוונו למכור גם לאירן וגם לסוריה. ישראל הפעילה לחץ כבד על רוסיה כדי שלא תספק את הטילים לאירנים. כבר לפני כשלושה חודשים דיווחה רשת "אל מיאדין" בלבנון על כך שאירן ורוסיה הגיעו להסכמה להשלים את עסקת מכירת הטילים המתקדמים.

היסטוריה של תקיפות

בספטמבר 2013 דווח בכלי תקשורת ברוסיה כי ממשל פוטין הציע למכור לאירן טילי S-300 מתקדמים במקביל לסיוע בבניית כור חדש בבושהאר, אך משרד ההגנה במוסקבה מיהר להכחיש את הדיווח.

מספר חודשים לאחר מכן, בינואר 2014, דווח בסוריה כי מטוסי חיל האוויר הישראלי תקפו סמוך לעיר הנמל לטקייה משגרים של הטיל המתקדם. בסוף 2014 שוב דווח על תקיפה ישראלית, הפעם סמוך לנמל התעופה הבינלאומי לדמשק. גם במקרה הזה, כך על פי הדיווחים, יעד התקיפה היה משגרי וטילי S-300.