סבא"א דורשת לשלוח פקחים לאירן

במסיבת עיתונאים שכינס ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו, הוא הודיע על כוונתו לשלוח פקחים שיבדקו את מתקני הגרעין באירן. אמאנו לא הציב אולטימטום אך הבהיר: אירן תידרש לספק תשובות על פעילותה

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית רוצה לשלוח פקחים שמוגדרים "רמי דרג" לאירן, כדי לבדוק את הטענות שהובאו בדוח האחרון של הסוכנות, לפיו טהרן ניסתה - וייתכן שעדיין מנסה - להשיג נשק גרעיני למטרות צבאיות.

ראש הסוכנות יוקיה אמאנו הציע להציב תנאים חדשים למשטר באירן. את הדברים שנשא בווינה העברנו בשידור חי כאן באתר.

"אני חייב להתריע בפני העולם שאירן ביצעה ניסויים להשגת נשק גרעיני", אמר אמאנו. "סבא"א היא גוף טכני ולא פוליטי, למרות שאנו פועלים בסביבה פוליטית, מטרתנו לצמצם את הפצת הנשק הגרעיני בעולם".

"ברור שאירן חבה הסבר על פעילותה הגרעינית הצבאית לכאורה", הוסיף ראש הסוכנות. "זהו תפקידי להכריע על כך בפני העולם".

התכנית: לדרוש מאירן להכניס פקחים

מוקדם יותר הציג אמאנו את התנאים לאישור 35 חברי סבא"א, המסגרת בה גם ראשי ששת המעצמות החזקות (ארה"ב, סין, רוסיה, בריטניה, צרפת וגרמניה) דנים ביניהם על הצעדים לבלימת הגרעין האירני.

על פי הדיווחים, הנציגים גיבשו מהלך-מנע שיכלול את כלל חברי הקהילה הבינלאומית. בשלב הראשון אמאנו צפוי לדרוש מאירן לפתוח את כל אתרי תעשיית הגרעין שלה לפקחים.

במפגש ועדה מיוחד של הסוכנות לאנרגיה אטומית שהתקיים בווינה תיאר אמאנו בפני נציגים בכירים את ההתקדמות בסוגיה: "אני מקווה שנמצא תאריך שיהיה מקובל על הצדדים. זה מהותי שמשלחת מסוג תהיה מתוכננת בקפידה ושתדון בנושאים מתוך הדוח שפרסמנו".

הסכמה למהלכים נגד אירן

נציגים ממדינות המערב אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי יש הסכמה בין כל הצדדים על מהלכים נגד אירן, זאת לאחר שרוסיה וסין התנגדו לסבב סנקציות נוסף נגד המדינה. לפי הדיווחים, הפשרה היא שהסוכנות לא תציב אולטימטום ולוח זמנים ברור לבחינת תכנית הגרעין.

הנציגים הבהירו שלא מדובר בפעולה צבאית נגד אירן אלא במסע לחצים בינלאומי - שעשוי להוביל לסנקציות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת