ארה"ב רכשה פצצות חודרות בונקרים

גורם בפנטגון אישר כי ארה"ב רכשה לאחרונה פצצות MOP מדגם חדש, בעלות יכולת חדירה חזקה במיוחד. הפצצות, שנושאות כמעט 2.5 טונות של חומר נפץ בכל אחת מהן, נועדו לתקיפת בונקרים ומצבורי נשק מתחת לאדמה, כדי להתמודד עם אפשרות של פיתוח נשק ומתקנים גרעיניים על ידי אירן וצפון קוריאה

על רקע הדיונים על אפשרות של תקיפה צבאית באירן, מתברר שחיל האוויר האמריקני רכש פצצות ענק מדגם חדש שמיועדות לפגיעה בבונקרים - כך אישר אמש דובר בפנטגון.

מדובר בפצצות הנקראות MOP ונושאות כמעט 2.5 טונות של חומר נפץ בכל פצצה. ייחודן של הפצצות הוא בעוצמה שלהן שמאפשרת להן לחדור 60 מטרים של בטון, גם מתחת לאדמה, עוד בטרם הפיצוץ האדיר.

הפצצות, שתכליתן לפגוע במאגרי נשק תת-קרקעיים מצוידות במערכת ניווט לוויינית, והן חזקות פי עשרה מהדגם שהיה בשימוש עד כה. הדובר ציין כי עד כה יוצרו שמונה פצצות מהדגם החדיש, אך סירב לומר כמה מהן הועברו לשימוש מבצעי.

ארצות הברית החלה לפתח פצצות מסוג זה כבר בשנת 2007, כשהמטרה העיקרית של הממשל הייתה להיערך לאפשרות של פיתוח נשק ומתקנים גרעיניים על ידי אירן וצפון קוריאה מתחת לאדמה.

לפי הפרסום בסוכנות הידיעות AFP, דגם ה-MOP החדש כבד פי שתיים מהפצצה שבה השתמש צבא ארצות הברית בווייטנאם ובטורה בורה בתחילת המלחמה באפגניסטן. לאחרונה היא הוחלפה בפצצה מדגם MOAB שכונתה "אפ כל הפצצות" במסגרת החימוש המסיבי של חיל האוויר האמריקני. דגם ה-MOAB אמנם שוקל פחות מהדגם החדש, אבל מכיל יותר כוח הדף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת