די ל"כיבוש": ניו-יורק נפרדת ממאהל המחאה

מאות שוטרים חמושים פשטו באישון לילה על הפארק שבו השתכנו פעילי "כיבוש וול סטריט" המוחים נגד הקפיטליזם. המפגינים מתנגדים ומבהירים שלא יישברו גם אם תופעל נגדם אלימות. שידור חי מהמקום מועבר באדיבות הטלוויזיה האירנית

שוטרים רבים, מצוידים בקסדות ובמגנים, צרים בשעות האחרונות על מתחם האוהלים שהקימו חברי תנועת "כיבוש וול סטריט" במרכז העצבים הפיננסי של מנהטן בפארק זוקוטוי. המפגינים, המוחים נגד הקפיטליזם והשלכותיו, נמצאים במקום מאז ספטמבר האחרון.

בלשכתו של ראש העיר ניו-יורק, מייקל בלומברג, הסבירו כי על המפגינים "לעזוב למשך פרק זמן מסוים" את הפארק - ועל כן נשלחו לשם כוחות המשטרה. במקום שוהים כ-1,000 פעילים, שמתנגדים לפינוי בכוח, בסיסמאות מחאה ובצעקות שבר - כשמולם פועלים מאות שוטרים חמושים ונחושים.

המבצע החל בשעת לילה מאוחרת, ובמהלכו נעזרו השוטרים בזרקורים. אחד המפגינים "צייץ" בטוויטר כי "המשטרה פועלת כמו גנב בלילה ומפעילה כוח בניגוד לכללי המשחק הדמוקרטיים, בזמן שאמריקה ישנה".

אל מול המוטיבציה של השוטרים, נחושים גם המפגינים שלא לוותר והם הבהירו כי לא יעזבו את המקום גם אם האירוע ידרדר לכדי אלימות.

"המפגינים מהווים סכנה תברואתית"

מאז החלה התנועה את פעילותה, קמו לה "חקיינים" בערים נוספות בארצות הברית ובכל רחבי העולם. בין היתר, הוקמו ארגונים כמו "כיבוש לונדון" ו"כיבוש פריז".

בארצות הברית עצמה כבר פונו כמה מאהלי מחאה, ובחלק מהמקרים הפך המבצע לאלים. באשר לפעילים ב"תפוח הגדול", טענו במשטרה המקומית ובעירייה כי המאהל מהווה סכנה בריאותית לציבור ומפריע לעבודתם של כוחות כיבוי האש.

השידור החי מזירת הפינוי מועבר באדיבות הטלוויזיה באירן, ונושא את הכותרת "אמריקה מתעוררת" - בדומה לזו שליוותה, בהתאמה, משדרים שעסקו באירועי "האביב הערבי" השנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת