ברוויק מודה בטבח - אך לא באשמה

בני משפחותיהם של 77 הקורבנות ממעשה הטרור של אנדראס ברוויק הצטופפו בצהריים באולם בית המשפט באוסלו, שם ראו לראשונה את איש הימין המטורף שמסעיר את אירופה. משפטו נפתח

מעשה הטבח של אנדראס בהרינג ברוויק, שבו נהרגו 77 בני אדם בנורווגיה בחודש יולי האחרון, זעזע את העולם כולו. ארבעה חודשים אחרי מה שכונה "מתקפת טרור של אדם אחד", הופיע ברוויק לראשונה בבית המשפט לעיני הניצולים ובני משפחות ההרוגים.

ברוויק מודה במעשים שמיוחסים לו. הוא מודה שביצע את הטבח, אבל מסרב להודות באשמה, כך מדווחות סוכנויות הידיעות מההופעה הראשונה שלו מול השופטים באוסלו. ברוויק דיבר היום בבית המשפט, שממוקם במרחק שני רחובות מהמקום שבו הוא הטמין ופוצץ את מטען החבלה לפני שרצח בירי 69 אנשים במחנה הקיץ של ילדי המפלגה השלטת, מפלגת העבודה הנורווגית.

למרות הודאתו, הוא לא מכיר בזכותו של בית המשפט להעמיד אותו לדין. "אני מפקד צבאי של תנועת ההתנגדות הנורווגית ואבירי טמפלר הנורווגים", אמר לבית המשפט. "אתם מקבלים את הסמכות שלכם מארגונים שתומכים באידיאולוגיה של שנאה מפני שהם תומכים בחברה רב-תרבותית", הסביר את עמדתו והוסיף "אני מכיר במעשים, אבל אני לא מודה שאני אשם".

המשפט שנערך היום, אפשר לנורווגים ולבני משפחות הקורבנות, לראות את ברוויק בן ה-32 לראשונה ולשמוע את דבריו מעל הדוכן בבית המשפט. עשרות אנשים הצטופפו באולם בית המשפט כדי לחזות ברוצח האכזרי, בעוד מאות המתינו מחוץ לדלת.

האירוע זעזע את החברה הנורווגית ואת אירופה כולה, והגביר את המתיחות בדיונים סביב נושא המהגרים לאירופה. מחוץ לבית המשפט המתינו לברוויק מפגינים רבים. את הזעזוע שלהם בחרו להביע באמצעות שלטים שהניפו ועליהם נכתב "לא לתת זכות דיבור לפשיסטים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת