500 אנשי FBI ילוו את האולימפיאדה בלונדון

ארצות הברית מתכוונת לשלוח 1,000 אנשי ביטחון, בהם 500 סוכני FBI, שישתתפו במאמצים להבטיח את שלומם של הספורטאים האמריקנים באולימפיאדת לונדון 2012. בוושינגטון ובלונדון טוענים שמארגני המשחקים לא לוקחים ברצינות את איום הטרור

האם הטרור יפגע במשחקים? (רויטרס)

ארצות הברית מודאגת מרמת האבטחה באולימפיאדה שתיערך בלונדון הקיץ.

עיתון "הגרדיאן" הבריטי מדווח כי ארה"ב מתכננת לשלוח 1,000 אנשי בטחון, בהם 500 סוכני FBI, שיגנו על אנשי המשלחת האולימפית האמריקנית. בארצות הברית מאוד לא מרוצים שגופי הביטחון הבריטים "עדינים מידי" בבלימת הטרור ולא יבצעו נהלי עצירה וחיפוש באתרים האולימפים. האמריקנים מוטרדים גם מהעובדה שהבריטים קיצצו במספר השוטרים שישתתפו באבטחת האירועים בקיץ הבא.

את נושא הביטחון באולימפיאדה מרכזים שרת הפנים הבריטית ת'רזה מיי ושר התרבות ג'רמי האנט. שניהם אמרו בעבר שהם לא מרגישים נוח עם "תביעת רגלם" של האמריקנים בארגון המשחקים. "אנחנו אפילו לא שותפים שווים בנושא", אמר גורם רשמי בממשל הבריטי ל"גרדיאן", "יש להם המון דרישות".

במשטרה הבריטית נערכים עכשיו לאבטחת 32 אתרי האולימפיאדה בקיץ. במקור חשבו שם ש-10,000 שוטרים יספיקו, אבל עכשיו, אחרי הלחץ מוושינגטון, מדברים על 21 אלף שוטרים. גם אחרי הוספת השוטרים, מארגני המשחקים ביקשו תוספת של תקציב ביטחון לאולימפיאדה ממשרד הביטחון הבריטי.

הצבא הציע כבר 3,000 חיילים שישתתפו במלאכת האבטחה, אבל ההצעה עדיין לא אושרה. "מה הם עושים בחמשת השנים האחרונות?", אמר היום לגרדיאן בכיר במשרד הביטחון. "יש עוד פחות משנה ורק עכשיו הם מבינים שצריכים מספר כפול של אנשי אבטחה ממה שחשבו בתחילה, איפה הכספים לשלם על האבטחה? עכשיו, אנחנו צריכים לעשות שינויים בתקציב ההגנה. היינו מסתדרים בלי זה", הוסיף בציניות.

בסוכנויות המודיעין ברחבי העולם מעלים דאגה שארגונים דוגמת אל קעידה ינצלו את המשחקים כדי לבצע פיגועי ראווה. הספורטאים האמריקנים ודאי מהווים מטרה וכפי שההיסטוריה יכולה לספר על אירועי אולימפיאדת מינכן 1972, גם הספורטאים הישראלים תחת איום ועשויים להיות מטרה לארגוני הטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת