8 חודשים אחרי האסון: עיתונאים ביקרו בפוקושימה

יותר מחצי שנה חלפה מאז הכו גלי הצונאמי בחופי יפן ופגעו בעוצמה בכור הגרעיני. מאז, פונו תושבי האזור ודליפה רדיאקטיבית עדיין אופפת אותו. צפו בביקור הראשון של כלי התקשורת באזור האסון המסוכן

שמונה חודשים אחרי שהצונאמי הקטלני פגע בחופי יפן ובכור הגרעיני בפוקושימה, זכו כלי התקשורת לקבל הצצה ראשונה לאזור האסון. האחראים על הכור טענו כי המצב הולך ומתייצב והעריכו כי הושגה שליטה על הדליפה הרדיואקטיבית.

עם זאת, יוכלו תושבי האזור שפונו מבתיהם לשוב בחזרה רק, ככל הנראה, בחלוף מספר שנים. העיתונאים שהגיעו לאזור האסון הולבשו במיגון מלא כדי שלא לסכן את בריאותם, וכן נאסר עליהם לרדת מהאוטובוסים שבהם נסעו.

הצצה נדירה לדממת המוות בפוקושימה

כתב חדשות 2 שי גל ביקר לאחרונה באזור האסון ותיעד את המראות המבהילים שם. "מסביב שממה, שקט מפחיד ומד הקרינה מצפצף. יש משהו מעיק בעיירת רפאים, אין לאן לברוח אפילו לא במבט", הוא סיפר משם - והוסיף: "את תיבות הדואר מכסים קורי עכביש, ומתוך האספלט של מגרש החנייה של הסופרמרקט פורצים עשבי פרא. הרמזורים עדיין מתחלפים מאדום לירוק אבל אין מי שיחצה. כולם עזבו".

"כשעומדים במרכז העיירה איטאטה, 39 ק"מ מפוקושימה, שומעים את דממת המוות", סיפר גל. "פעם גרו כאן 6,000 איש, עכשיו הרחובות ריקים. בגן המשחקים הנדנדנות חורקות מרוח הקיץ, העציצים בחלונות הבתים נבולים, ואת תיבות הדואר מכסים קורי עכביש. שקט. דממה מבהילה".

על השלכות הקרינה אמר: "לרגע דמיינתי שאני רואה אותה, כמו שכבה דקה שמכסה את המקום הזה. אבל את הנשורת הרדיואקטיבית אי אפשר לראות. היא כאן גם חצי שנה אחרי האסון. מד הגייגר שמודד רמת קרינה מצפצף ומצפצף. הדברים שהכי מפחידים אותנו הם אלו שאנחנו לא רואים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת