אירן: "מחויבים לפירוק העולם מגרעין"

התגובות האירניות לדוח סבא"א ממשיכות להצטבר, וכעת מאמץ חבר פרלמנט אירני גישה חדשה. הפוליטיקאי האירני מוחמד קואסרי טוען כי נשק גרעיני "אסור מבחינה דתית" וכי אירן "מחויבת לפירוק העולם מנשק גרעיני". במקביל, האירנים ממשיכים להתעקש כי תכנית הגרעין שלהם היא למטרות שלום

הגרעין האירני. ארכיון (רויטרס)

חבר בכיר בפרלמנט האירני חזר והדגיש כי טהרן מחויבת ליישום האמנה לפירוק העולם מנשק גרעיני. סוכנות הידיעות האירנית פארס מדווחת כי הבכיר טוען שעל פי חוקי האיסלאם, על הרפובליקה האיסלאמית של אירן לעשות כמיטב יכולתה לפירוק העולם מנשק גרעיני.

 

"הרפובליקה האירנית מאמינה שייצור ושימוש בנשק גרעיני אסור מבחינה דתית ורואה את עצמה מחויבת לפירוק העולם מנשק גרעיני מאותן הסיבות", אמר מוחמד קואסרי, חבר הפרלמנט האירני. במקביל, סוכנות הידיעות האירנית מתארת את דוח סבא"א כ"שקרי" וטוענת כי תכנית הגרעין שלה הינה רק למטרות שלום.

 

עוד טוענים בסוכנות, הנשלטת על ידי ממשלת אחמדינג'אד, כי הדוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית "הוכתב על ידי ארצות הברית", וכן כי "אפילו במערב יודעים שישראל וארצות הברית דחפו את סבא"א לפרסום הדוח, כדי לחרחר רוחות מלחמה נגד אירן".

 

"דוח סבא"א - עבודה מודיעינית גרועה"

 

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הציגה אמש חלק מהראיות לכוונותיה של אירן לפתח נשק גרעיני, הכוללות תכתובות ותצלומי לוויין. אולם, נציג אירני אמר בתגובה כי מדובר ב"עבודת מודיעין גרועה"

ראש הפיקוח הגרעיני העולמי של סבא"א הרמן נקארטס, ערך מצגת בת שעה בפני המדינות החברות בסבא"א, בה הציג את הראיות שתומכות בדוח שפורסם ביום שלישי האחרון. בדוח, שהוגדר כמפורט ביותר עד היום, נמסר כי אירן מפתחת בחשאי נשק גרעיני וכי המחקר שלה עתיד להמשך.

התכתובות שהוצגו על ידי נקארטס, היוו תיעוד של רכישות שונות שעשה הממשל בטהרן לטובת תוכנית הגרעין הצבאית וצילומי הלוויין שהוצגו היו של המתקן הצבאי בפרצ'ין בדרום מזרח המדינה. דוח סבא"א, המבוסס על מידע "מהימן", לדברי הסוכנות, הצביע על כך שאירן בנתה מתקן גדול בבסיס, שם התבצעו ניסויים התואמים לפיתוח נשק גרעיני.

האירנים: "אין לפעילות שום קשר לגרעין"

בתגובה לטענות אירניות, לפיהן בדוח אין כל מידע חדש, הדגיש נקארטס במיוחד אילו חלקים בדוח הם חדשים. אולם, האירנים בשלהם ונציג המדינה לסבא"א עלי אשגר סולטנייה הכחיש כי ישנה איזושהי פעילות גרעינית בפרצ'ין. "אין שום הוכחה שהפעולות האירניות הן למטרות צבאיות", אמר סולטנייה, "יש לנו פעולות שגרתיות (בפרצ'ין), אך אין להן שום קשר לגרעין".

אך סולטנייה לא עצר שם, והמשיך בקו האירני, לפיו דוח סבא"א הינו חסר משמעות. "כזו עבודה גרועה של איסוף מודיעין יוצרת בעיה לכל המדינות החברות בסבא"א", אמר הנציג האירני, "הדוח הינו טעות היסטורית, שמרעילה את האווירה".

סולטנייה התייחס בביטול גם לאחד הממצאים המרכזיים בדוח, לפיו נמצאו אי התאמות בין הדיווחים לממצאים בשטח. באתר בטהרן, נמצאה חריגה של כ-20 קילוגרם חומר גרעיני לעומת הכמויות שדווחו. סולטנייה אמר: "הסבירו לי את הנושא היום. מדובר בדברים טכניים אשר אינם מהווים בעיה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת