טורקיה: הצבא השתלט על המעבורת שנחטפה ע"י מורדים כורדים

דרמה לילית בים מרמרה: מורד כורדי חטף מעבורת נוסעים. הוא נכנס אל חדר רב-החובל ואיים כי אם לא ימלאו אחר הוראותיו - הוא יפעיל פצצה שנשא עימו. לאחר 12 שעות מורטות עצבים השתלט הצבא הטורקי על הספינה וחיסל את החוטף. מבדיקה ראשונית עולה כי הוא פעל לבדו

פעיל במחתרת הכורדית PKK חטף הערב מעבורת ששטה בין איזמיט וקרמורסל בצפון-מערב טורקיה. שר התחבורה באנקרה, בינאלי ילדרים, הודיע כי לפי המידע שבידי כוחות הביטחון של ארצו, נמצאים 20 נוסעים ושישה אנשי צוות במעבורת - שנחטפה כשהפעיל נכנס אל תאו של רב-החובל ואיים להפעיל פצצות שנשאו הוא ואנשיו אם לא ייענה לדרישותיו. בהמשך דיבר רב-החובל עם תחנת טלוויזיה מקומית בה הבהיר כי לחוטף יש נשק וחומרי נפץ. כשנשאל מהם דרישות החוטפים הקו נותק.

כשהגיעה המעבורת אל מול חוף העיירה יאלובה, בימת מרמרה, התלוו אליה כמה ספינות של חיל הים הטורקי שעוקבות אחרי תוואי ההפלגה שלה. ילדרים אמר בריאיון כי "בהנחה שיש למעבורת מכל דלק מלא, היא יכולה להפליג למרחק של כ-200 קילומטרים". במהלך החטיפה סירבו הטורקים לספק לאנייה דלק כפי שדרש החוטף.

החוטף סירב להציג את דרישותיו, ורק כחמש שעות לאחר החטיפה הוא הציג את דרישתו הראשונית - מזון ומים. בטורקיה נפוצו שמועות כי הספינה מתכוונת להפליג אל עבר האי בו מוחזק מנהיג המחתרת הכורדית עבדאללה אוצ'ולן אך חיל הים הטורקי הבהיר כי לא ייתן לספינה להגיע לאי. 

בשעה 06:15 כוחות הביטחון הטורקיים השתלטו על הספינה החטופה. כוחות מיוחדים השתלטו על הספינה, ובמהלך ההשתלטות הכוח חיסל את החוטף שכנראה פעל לבדו. מושל איסטנבול מוסר כי נסיבות האירוע עדיין נחקרות.

מחשש לתקיפה נגד הכורדים: ארה"ב הקפיאה העברת מטוסי קרב לטורקיה

בסוף החודש שעבר דווח כי ארצות הברית החליטה לעכב את העברתם של שלושה מסוקי תקיפה מסוג "סופר קוברה" לצבא טורקיה, בשל המתיחות הגוברת בינה לבין ישראל וכן מחשש בוושינגטון שאלו ישמשו למלחמה נגד המורדים הכורדים.

לפני שבועות ספורים תקף הצבא הטורקי חמושים כורדים בשטח עירק באמצעות כוחות אוויר וקרקע, בתגובה על הריגת 24 חיילים טורקיים בפיגוע קטלני ביותר שביצעו אנשי המחתרת זה שנים ארוכות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת