אחרי דוח סבא"א: ארה"ב תטיל סנקציות נוספות על אירן

בכיר אמריקני אומר כי ארצות הברית תפעל להטיל סנקציות נוספות על אירן בעקבות פרסום דוח סבא"א, שהצביע על כך שהיא מפתחת נשק גרעיני. מתוך חשש שמהלך באו"ם יוכשל על ידי סין או רוסיה, תפעל ארצות הברית להחרפת סנקציות קיימות ושכנוע בעלות-ברית להטיל סנקציות משלהן

ייתכן וארצות הברית תטיל סנקציות נוספות על אירן בעקבות פרסום דוח סבא"א. ככל הנראה, הסנקציות יוטלו על בנקים מסחריים וחברות המעורבות בתכנית הגרעין, אך לא יוטלו על חברות גז, נפט או על הבנק המרכזי. בכיר אמריקני אמר את הדברים אמש לסוכנות הידיעות רויטרס.

הסנקציות החדשות מטעם האמריקנים יוטלו ככל הנראה מתוך הידיעה שרוסיה או סין יסכלו ניסיון להטיל סנקציות באופן מרוכז מטעם מועצת הביטחון של האו"ם. "אתם תראו סנקציות בקרוב", אמר הגורם. הבכיר הוסיף כי מדינתו תתמקד באכיפה מוגברת של הסנקציות הקיימות. בנוסף להטלת הסנקציות על ידי ארצות הברית, יפעלו האמריקנים לשכנוע מדינות נוספות להטיל סנקציות.

"מצידנו, אנחנו נפעל לסגירת פרצות בחוק (המאפשרות לחברות לסחור עם אירן), היכן שלא יהיו", אמר הבכיר. לדברי הבכיר, הסנקציות הקיימות הן נרחבות עד כדי כך, שלא ניתן לעשות עוד הרבה. "לא נותר עוד הרבה יותר מאשר שווקי הגז והנפט, וידוע כמה הנושא הזה רגיש. אבל אני עוד לא חושב שהגענו לשם", אמר הגורם האמריקני.

דוח סבא"א: "לאירן יש 5 טון אורניום מועשר"

הדוח הדרמטי של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) התפרסם אתמול. לפי הדוח, אירן פעלה לפתח פצצת אטום וייתכן שעדיין מנהלת מחקר הרלוונטי לכלי נשק גרעיניים. מדובר בדוח המפורט והחד ביותר שנכתב על הפן הצבאי של תכנית הגרעין של טהרן.

"הסוכנות מודאגת ביותר באשר להיבטים צבאיים אפשריים של תכנית הגרעין של אירן", נכתב בדוח, אליו מצורף גם נספח בן 13 עמודים המתאר בפרטים טכניים את התכנית. בדוח הסוכנות נכתב כי המידע "מצביע על כך שאירן פעלה לפיתוח מתקן נשק גרעיני. המידע מצביע גם על כך שעד 2003, הפעולות הללו התרחשו בתכנית מובנית, וייתכן שהן עדיין נמשכות".

"אירן עבדה על פיתוח ועיצוב של הנשק, כולל ניסויים ברכיביו", נכתב בדוח באופן מובהק. הסוכנות הבינלאומית מפרסמת כי בידיה "מידע על פעילויות שמבצעות באירן והן מוגדרות 'ייחודיות לנשקים גרעיניים'". לדברי סבא"א, ניסויים בהם מעורבים חומרי נפץ רבים באירן מצביעים "בחוזקה" על ניסיון לפיתוח נשק גרעיני. "אירן החלה בהעברת חומרים גרעיניים לבונקר תת קרקעי בעיר פורדו", נכתב עוד.

בדוח תוקפת הסוכנות את אירן על כך שהונתה את פקחי האו"ם וביצעה פעולות חשאיות. בדוח מפורט כי אירן התקינה 8,000 צנטריפוגות במתקן הכור בפורדו, מהן כ-6,200 פעילות כיום. הצנטריפוגות הפיקו משנת 2007, 4,922 ק"ג של אורניום מועשר ברמה נמוכה - מספיק כדי לייצר מספר כלי נשק גרעיניים, אם יועשר האורניום ברמה גבוהה ביותר.