לקראת אוליפיאדת לונדון 2012: נחשף מסלול הלפיד האולימפי

ראש הוועדה האולימפית הבריטית חשף את המסלול בו יעבור הלפיד בבריטניה, לקראת אולימפיאדת 2012 בלונדון. במסלול נמצאים אתרים ארכיאולוגים, פסגות הרים, רכבות, קניונים ואף ביקור בסקוטלנד

הלפיד האולימפי (רויטרס)

אם אתם רוצים לצפות בלפיד האולימפי, תתחילו להיערך בהתאם: הלהבה שמסמנת את פתיחת המשחקים בלונדון, תחלוף על פני האתרים מפורסמים בבריטניה כמו האתר הארכיאולוגי המוכר - הסטונהאנג', בסיבוב הבריטי שלה לקראת פתיחת המשחקים האולימפים ב-2012.

הלפיד האולימפי יחלוף גם על פני הרים, טלסקופים, יעלה על רכבת ואפילו יגיע למרכז קניות. המסלול כולו יימשך 70 יום, ויהיה חגיגה מקדימה לאולימפיאדה.

אורך המסלול שיעבור הלפיד עומד על 12,785 קילומטרים. לא פחות מ-8,000 ספורטאים יחליפו בניהם את הלהבה האולימפית ברחבי האי וצפון אירלנד. הלפיד ייצא לדרכו מאולימפיה שביוון ב-18 במאי, ויסיים את מסלולו בטקס הפתיחה בלונדון ב-27 ביולי.

הלפיד יתחמק מהאירים

אחרי שיגיע מיוון, הלפיד יעלה לפסגת הר סנואודון - הפסגה הגבוהה ביותר בווילס, משם הוא ימשיך למצפה הכוכבים בצ'ישייר, ידלג לצפון אירלנד שנמצאת תחת שליטה בריטית. הוחלט מראש כי מסלול הלפיד לא יחרוג מגבולות הממלכה של אליזבת' ולא ייפגוש אירים ג'נג'ים זועמים. עם זאת, הוא יסתכן בפגישה עם המפלצת מלוך-נס שבסקוטלנד, ויגיע לקצה הצפון מערבי של האי.

משם הלפיד יתחיל להדרים ויגיע לניוקאסל, שם הוא יעלה לרכבת הידועה בשם "הסקוטי המעופף". אחרי הנסיעה הלפיד ייצא לקניות בקניון במרכז לידס, וב-12 ביולי הוא יגיע לסטונהאנג'.

כשיגיע עייף ואולי קצת רטוב לבירה לונדון, הוא יבלה את הלילה ב"מצודה של לונדון" וייצא בבוקר לסיבוב על נהר התמזה, דרך ארמונות העיר ועד לאצטדיון האולימפי - לטקס הפתיחה.

"יש לבריטניה מומחים לענייני להבות"

הלפיד יעבור גם בסקוטלנד (AP)
מארגני האולימפיאדה זוכרים היטב את המחאות שהתנהלו סביב מסע הלפיד של אולימפיאדת בייג'ין 2008. כוחות ביטחון רבים שכוללים 11 רכבים ועשרות שוטרים, ינועו יחד עם הלפיד ויגנו עליו מתקפת חמושים באקדחי מים. בלונדון מתכוונים לנצל את מסלול הלפיד כדי להבליט את יופיו של האי ואת האטרקציות התיירותיות שבו.

סבסטיאן קו, ראש הוועדה האולימפית הבריטית שמוביל את האולימפיאדה בלונדון, ביקש מתושבי בריטניה ומהקהילות שבהן יעבור הלפיד לחגוג את האירוע ולצאת לרחובות כשהלפיד מגיע לעירם. "ראינו את התיאבון לחתונה המלכותית, זה בדיוק מה שאני רוצה שיקרה סביב האולימפיאדה", אמר המארגן שזכה פעמיים במדליית זהב אולימפית.

"יש לנו מומחים לענייני להבות שמלווים אותנו לאורכה של כל הדרך", אמר קו שמודע לסכנות הרטובות שעורבות ללהבה האולימפית במסלול הבריטי.

הלפיד הראשון של האולימפיאדה בעידן המודרני הוצת לקראת המשחקים בברלין 1936, אז 3,331 רצים הביאו אותו מיוון לאצטדיון בבירה הגרמנית. האולימפיאדה ההיא זכורה בגלל סיבות אחרות, אז ג'סי אוונס הצליח להביך את הרודן הגזען אדולף היטלר כשזכה באולימפיאדת הזהב והגיע לקו הסיום לפני האצנים מהגזע הארי .

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת