"מדען רוסי סייע לגרעין האירני"

לקראת פרסום דוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, הוושינגטון פוסט מפרסם הדלפות מדפי הדוח, הפעם הדגש הוא על הסיוע שתעשיית הגרעין האירנית קיבלה ממומחים זרים מפקיסטן, מקוריאה הצפונית ומומחה גרעין סובייטי שהיה לאיש המפתח בהאצת תכנית הגרעין

איום הגרעין האירני (רויטרס)

עיתון הוושינגטון פוסט מפרסם היום הדלפה נוספת מדוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, על פיו אירן עברה את השלב הקריטי הדרוש ליצירת נשק גרעיני.

על פי הפרסום, ארגוני מודיעין טוענים כי תעשיית הגרעין של טהרן קיבלה סיוע טכני הכרחי ממומחים זרים. על פי פרסומים קודמים, תעשיית הגרעין האירנית קיבלה סיוע ממומחים צפון קוריאנים ופקיסטנים. בוושינגטון פוסט טוענים שהמומחה הרוסי ואצ'יסלאב דנילנקו היה איש מפתח שהזניק את תכנית הגרעין של אירן.

הדוח שמתפרסם השבוע צפוי להיות המפורט ביותר שהסוכנות הבינלאומית מוציאה על תכנית הגרעין האירנית ובו, על פי פרסומים מוקדמים, הוכחות חותכות בנוגע לשאיפות של אירן להשגת נשק גרעיני. בבירות המערב מקווים שאחרי פרסום הדוח, ראשי הקהילה הבינלאומית יחריפו את הסנקציות נגד אירן.

תכנית הגרעין יותר שאפתנית ויותר מתקדמת ממה שחשבו

על פי הוושינגטון פוסט מדען הגרעין הרוסי דנילנקו שפעל במסגרת תכנית ההתחמשות הסובייטית הוביל, הדריך, לימד וסייע במשך חמש שנים לאנשי תכנית הגרעין האירנים לפתח את היכולת הגרעינית. בדוח נכתב שב-2003 אירן לא עמדה בהתחייבות מול הקהילה הבינלאומית להפסיק את המרוץ לנשק הגרעיני. היא המשיכה בפיתוח נשק גרעיני במסווה של כורי גרעין אזרחיים, עד היום, אירן טוענת שתעשיית הגרעין שלה מיועדת ליצירת כור אנרגיה ולא ליצירת נשק להשמדה המונית.

דוח סוכנות האו"ם ייספק על פי הוושינגטון פוסט פרטים שהיו חסויים עד היום, על פיתוח הנשק הגרעיני האירני - פיתוח יותר שאפתני, יותר מאורגן ויותר מתקדם ממה שסברו עד היום. דיויד אולברייט, איש הסוכנות לשעבר אמר לפוסט: "לוועידה יש מספיק מידע כדי לייצר כלי נשק גרעיני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת