הממשלה ביוון שרדה הצבעת אי אמון ברוב דחוק

ממשלתו של ראש ממשלת יוון פפנדריאו שרדה הצבעת אי אמון ברוב דחוק של 153 מול 145. פפנדריאו משדר שלא יתעקש לעמוד בראשות ממשלת האחדות, במקביל לאובדן התמיכה בו גם בתוך מפלגתו. ההצבעה מגדילה את הסיכוי שיוון תקבל את תוכנית החילוץ האירופית שהוסכמה בשבוע שעבר

ברוב דחוק. פפנדריאו (רויטרס)

ראש ממשלת יוון יורגוס פפנדריאו צלח הלילה הצבעת אי אמון בממשלה שהוגשה בעקבות הקריאה שלו מאמצע השבוע לקיים משאל עם על קבלת חבילת הסיוע שהוענקה ליוון במסגרת תוכנית החילוץ האירופית. 153 חברי פרלמנט נתנו אמון בממשלה לעומת 145 חברים שהצביעו נגד הממשלה. אולם המהלך הזה לא יבטיח בהכרח את עתידה של הממשלה הנוכחית, או את מעמדו של פפנדריאו כראש הממשלה.

עוד לפני ההצבעה אמר פפנדריאו בנאום בפני הפרלמנט שאם הממשלה תעבור בשלום את הצבעת האי אמון הוא יתחיל כבר מחר בדיונים עם כל המפלגות בפרלמנט על במטרה להקים מממשלת אחדות שתעזור לו לאשר את קבלת חבילת הסיוע המיוחלת.

"אני אבקר את נשיא המדינה מחר, ואודיע לו על כוונתי להתחיל במשא ומתן עם כל המפלגות במטרה להרכיב ממשלת אחדות רחבה ביותר", אמר פפנדריאו בנאומו בפרלמנט. למרות זאת, לא בטוח שפפנדריאו הוא זה שירכיב את הממשלה הבאה, שכן על פי דיווח בסוכנות רויטרס, פפנדריאו העביר את מלאכת הרכבת ממשלת האחדות לשר האוצר היווני איוונגילוס וויניזילוס, והוא זה שיעמוד בראש הממשלה הבאה.

פפנדריאו מאבד את תמיכת מפלגתו

עוד קודם להצבעה, חברי מפלגתו של ראש ממשלת יוון גיאורגוס פפנדריאו נטשו אותו לקראת הצבעת האי-אמון אמש (ו') ביוון. אודיסיס וודוריס, שר במפלגת הפסוק השלטת, אמר לסוכנות בלומברג כי ההצבעה הלילה מסמנת את סוף שלטונו של פפנדריאו.

"קשה לפרלמנט היווני לתת אמון בממשלה שבה איבדו הציבור היווני והקהילה הבינלאומית את האמון" אמר וודוריס. "יציאה מהמשבר מצריכה ממשלה שבראשה עומד אדם המקובל על כולם". עוד לפני ההצבעה עמדו מספר תרחישים אפשריים מול יוון: אם פפנדריאו יצלח את הצבעת האי-אמון, הוא יכול להתפטר ולפנות את הדרך לממשלת אחדות לאומית, או לחלופין להיאבק על כיסאו ולנסות להקים ממשלת אחדות לאומית, אם כי הסיכויים לכך קטנים. תרחיש שלישי הוא שהממשלה תיפול בגלל הצבעת האי-אמון ואז יוון תלך לבחירות מהירות, מה שמעמיד בסכנה את תוכנית החילוץ האירופית.

שרים בכירים בממשלתו של פפנדריאו דוחקים בו לפנות את מקומות ולהקים ממשלת אחדות לאומית באופן מיידי, על רקע המצב במדינה. יוון צריכה לשלם החזרי אגרות חוב בשווי של יותר משלושה מיליארד דולר במהלך חודש דצמבר. שר האוצר היווני אמר כי למדינה יש מספיק כסף לעמוד בהחזר חובותיה עד ה-15 בדצמבר. המשמעות היא שיוון זקוקה נואשות לסיוע נוסף של 8 מיליארד אירו שהובטח לה ע"י אירופה, אך לעת עתה הוקפא בשל הכרזת פפנדריאו על משאל עם על תוכנית החילוץ.

דוחה דיווחים על התפטרות

שלשום (ה') הסכים פפנדריאו לנטוש את רעיון משאל העם על תוכנית החילוץ - רעיון אשר טלטל באמצע השבוע את השווקים באירופה. עוד אתמול דיווחה רשות השידור הבריטית (BBC) כי פפנדיאו צפוי להתפטר, אך תוך שעה הכחיש זאת פפנדריאו באופן מלא. היום אישר שר האוצר של יוון כי בוטל משאל העם על תוכנית החילוץ. הוא הודיע זאת רשמית בטלפון לבכירים באיחוד האירופי ובכללם לשר האוצר הגרמני.

הבעיה המרכזית של יוון היא כיצד לכרוך את צעדי הקיצוץ והצנע הנדרשים כתנאי לקבלת החילוץ אל העם היווני. על פי הסקרים, לו היה נערך משאל עם - רוב העם היווני היה דוחה אותו בצל הקיצוצים הנדרשים. פפנדריאו אמר אתמול בפרלמנט כי "מעולם לא הסתרתי אף סעיף בדיון הציבורי, כולל את הנושא שלי עצמי. אני חוזר ומדגיש כי אינני רוצה להיבחר בשנית אלא רק להציל את המדינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת