"סוחר המוות" ויקטור בוט הורשע בעבירות טרור

פרשת ויקטור בוט, אחד מסוחרי הנשק המפורסמים בעולם, המכונה "סוחר המוות" ומי ששימש השראה לסרט "שר המלחמה" עם ניקולס קייג', מגיעה היום לסיומה עם הרשעתו של בוט בבית המשפט בניו יורק באשמת תכנון רצח של בכירים בארה"ב באמצעות הפלת מטוס ומכירת נשק לארגוני טרור. עונשו הצפוי: מאסר עולם

סוחר המוות. בדרך למאסר עולם (רויטרס)

סוחר המוות - סוף הסרט. ויקטור בוט, הסוכן הרוסי לשעבר, הורשע היום על ידי חבר מושבעים בבית משפט בניו יורק במכירת נשק בהיקפי ענק לארגון הגרילה הקולומביאני "פארק".

בוט נעצר במבצע "עוקץ" בבנגקוק בעקבות חקירה סמויה ארוכה של אנשי הסוכנות למלחמה בסמים האמריקנית (DEA), שגילו כי הנשק שהוא תכנן למכור לארגון הקולומביאני ישמש לחיסולם של בכירים אמריקנים. "צריך להוריד את האמריקנים הבני זונות האלה", אמר לחוקרים - בזמן שסיכם על עסקה למכירת מאה טונות של כלי נשק מסוגים שונים תמורת חמישה מיליוני דולרים.

עסקת מכירת הנשק לקולמביאנים לא הייתה הראשונה של בוט, שהונו נאמד בכשישה מיליארדי דולרים. הוא נחשב לאחד מסוחרי הנשק הגדולים בעולם וביצע עסקאות בהיקפי ענק. הוא הוסגר לארה"ב בשנת 2010, ובמהלך המשפט שלו העמידה התביעה בארה"ב שורה ארוכה של גורמים שהעידו נגדו - אחד מהם אף זכה לעסקת טיעון בתיק אחר המתנהל נגדו בארה"ב.

חברו של בוט, שהעיד נגדו במסגרת עסקת טיעון, אמר כי לבוט ארגון הטרור הקולומביאני הבהיר לבוט שהמטרה היא להפיל מסוקים של צבא ארצות הברית בעזרת טילי נ"מ, וכי הוא דורש כמות גדולה של נשק. לדברי העד, בוט הסכים לספק מטוס ועליו 100 טון של אמצעי לחימה תמורת תשלום של 20 מיליון דולר.

במהלך המצוד אחר בוט הוא הפך לאחת מהדמויות המוכרות יותר בעולם, והוא אף שימש השראה לסרט ההוליוודי "שר המלחמה" עם ניקולס קייג'. עונשו הצפוי בעקבות ההרשעה: 25 שנות מאסר בפועל עד מאסר עולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק