"בריטניה מאיצה את ההכנות לתקיפה באירן"

ה"גרדיאן" הבריטי מצטרף לגל הדיווחים סביב תקיפה אפשרית של מתקני הגרעין באירן, ומדווח כי הצבא הבריטי כבר החל להיערך למתקפה אמריקנית על טהרן. על פי הדיווח, המתקפה הפוטנציאלית תכלול מתקפת טילים על שורה של יעדים אירניים מהאוויר ומהים. "אחרי שסיימנו עם לוב, המוקד הבא הוא אירן", אמרו במשרד ההגנה הבריטי

לגל הפרסומים בישראל על היערכות לתקיפה אפשרית באירן מצטרף הערב דיווח נוסף, הפעם מבריטניה, לפיו הצבא הבריטי נערך למתקפה פוטנציאלית נגד אירן בעקבות הדאגה שמביעים בלונדון מתכנית הגרעין האירנית. את הידיעה פירסם ה"גרדיאן" הבריטי, אחד העיתונים החשובים במדינה.

במקביל, פורסם היום כי רמטכ"ל צבא בריטניה הגנרל דייויד ריצ'רדס ביקר בחשאי בימים האחרונים בישראל, ונפגש בין היתר עם הרמטכ"ל בני גנץ. עם או בלי קשר, יצא היום שר הביטחון אהוד ברק לסדרת פגישות בבריטניה, בין היתר עם מקבילו הבריטי ויליאם הייג.

על פי הדיווח ב"גרדיאן", שר ההגנה הבריטי הייג מעריך שארצות הברית עשויה להוציא לפועל תכנית לפגיעה בכמה מטרות באירן באמצעות מתקפת טילים. גורמים רשמיים בלונדון אמרו שאם ארצות הברית תבקש, היא תקבל סיוע של הצבא הבריטי לכל משימה, למרות שגם בממשלתו של קמרון יש קולות שמתנגדים להסתבכות נוספת מעבר לים.

ה"גרדיאן" טוען עוד כי אנשי הצבא הבריטי בוחנים מיקומים סביב אירן להצבת ספינות מלחמה בריטיות וצוללות חמושות בטילי שיוט מסוג טומהוק. על פי הדיווח, המתקפה הפוטנציאלית תכלול מתקפת טילים על שורה של יעדים אירניים מן האוויר ומן הים.        

"אירן הופכת לאגרסיבית, ואנחנו לא מבינים למה"

גורמים במשרד ההגנה הבריטי אמרו לעיתון כי "אחרי שסיימנו עם לוב, המוקד שמעסיק אותנו הוא אירן". עם זאת, אותם גורמים הבהירו שלדעתם נשיא ארה"ב ברק אובמה לא ייכנס לעוד הרפתקה צבאית במזרח התיכון לפני חודש נובמבר הבא - בו ייערכו הבחירות לנשיאות בארה"ב. 

בכיר במשרד ההגנה הבריטי, שבחר להישאר בעילום שם, אמר באכזבה שהסנקציות לא משנות את שאיפותיה של אירן להשגת נשק גרעיני. לדבריו, מהלכי המערב לא הניבו את התוצאות להם ציפו בלונדון. "אירן הופכת ליותר ויותר אגרסיבית, ואנחנו לא מבינים בדיוק מדוע", אמר הבכיר שהצביע על הכוונה לחסל את השגריר הסעודי בארה"ב.

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית צפויה לפרסם בסוף השבוע את הדוח החדש העוסק בגרעין האירני.  על פי ה"גרדיאן", אירן הצליחה לסגור את הפער בתכנית הגרעין שלה, ולהפעיל עוד צנטריפוגות המוסתרות מתחת לאדמה, סמוך לעיר קום.   

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק