12 שנה אחרי: בית החולים יפצה את הילדות שהוחלפו

בית משפט ברוסיה קבע כי על בית החולים ליולדות לפצות שתי משפחות בסכום של 100 אלף דולרים לאחר ששתי בנותיהן הוחלפו במהלך לידתן. אנה ואירינה גדלו במשך 12 שנים מבלי להכיר את הוריהן הביולוגיים. יוליה, אמה הביולוגית של אנה: "הכסף לא יכול להקל על הכאב"

אנה ואירינה שהוחלפו בלידתן (AP)

בית משפט ברוסיה פסק כי יש לפצות שתי משפחות ב-100 אלף דולרים, לאחר שילדותיהן הוחלפו לאחר לידתן - לפני 12 שנה. שתי הבנות נולדו בשנת 1998 בהפרש של 15 דקות האחת מהשנייה, אבל הצמידים שעל פרקי ידיהן הוחלפו או שלא הונחו נכון.

הפרשה שמסעירה את רוסיה נחשפה רק לפני מספר חודשים, לאחר שאחד האבות חשד במשך זמן רב כי הילדה שהוא מגדל היא אינה בתו הביולוגית. לאחר בדיקות אושש החשש והתגלה גודל הטעות של בית החולים בו נולדו השתיים. "הכסף לא יכול להקל על הכאב", אמרה יוליה בלייבה, אמה הביולוגית של אנה שהוחלפה לאחר הלידה. "כל הכסף שבעולם לא שווה מבט של ילד באמו", היא מנסה להסביר.

שתי הילדות נולדו באותה המחלקה ופחות או יותר באותה השעה בעיר קופיסק - עיר תעשייתית בהרי אורל. המשפחות גילו את הטעות שארעה לאחר שבעלה של יוליה התגרש ממנה וסירב לשלם לה מזונות, בטענה שבתו כהת השיער והעור כלל אינה דומה לו ואף לא לאמה הבלונדינית. בית המשפט שלח את הבעל והילדה לבדיקת DNA שחשפה, לתדהמת כולם שאירינה בלבייבה בת ה-12 היא לא בתם הביולוגית של אף אחד מההורים.

יוליה, שגידלה את אירינה במשך 12 שנה דרשה לפתוח בחקירה רשמית שהובילה לאיסקנדרוב - אביה הביולוגי של הילדה. איסקנדרוב גידל את אנה, בתה הביולוגית של יוליה לאורך כל השנים בעיירה סמוכה. אנה בהירת העור דומה מאוד לאמה הביולוגית, בעוד אירינה נראית כמו אביה - יליד טג'יקיסטן.

האם: "חשבתי לעצמי - בטח לבעלי יש עור כהה במשפחה"

"זה מאוד לא נעים לחיות מחדש את הזיכרונות האלו", מספרת יוליה, "אנחנו עדיין לא ממש קולטים את מה שאירע". אבל הטלוויזיה ברוסיה הראתה תמונות של יוליה כשהיא צוחקת מחוץ לכותלי בית המשפט לאחר שנגזר לטובתה סכום של 100 אלף דולרים כפיצוי. בתמונות נראית יוליה כשהיא מלטפת את אנה, בתה הביולוגית בעוד אירינה, אותה גידלה במשך 12 שנים, ישבה בנוקשות ועיניה מושפלות. "היא מקנאה", סיפקה יוליה פרשנות לתמונות.

"הרבה פעמים עלו שאלות לגבי המראה של אירינה", אמרה האם יוליה לתקשורת הרוסית. "אחרי הלידה ניסיתי לזהות את עצמי ואת בעלי בילדה, אבל לא היה שם כלום. הרגעתי את עצמי ואמרתי שבטח לבעלי יש אנשים בעלי עור כהה במשפחה". יורי, אביה של אירינה, אמר שהוא תמיד חשד שאשתו לא הייתה נאמנה לו, אבל עד הגירושים הוא לא דיבר על זה משום שהוא חשש לפגוע בה בלי הוכחות. אביה הביולוגי של אירינה הוא בכלל מוסלמי מטאג'יקיסטן, וגם במשפחה המוסלמית ניסו למצוא הסברים מתקבלים על הדעת למראה של התינוקת - ילדה בלונדינית עם עור בהיר.

שתי בנות ה-12 לא רוצות, כמובן, לעזוב את הבתים שבהן גדלו כל חייהן אבל החליטו להישאר בקשר גם עם הוריהן הביולוגיים. על פי דיווחים בטלוויזיה הרוסית המשפחות שוקלות להשתמש בכספי הפיצויים כדי לעבור לגור זו לצד זו, או אפילו לחלוק משק בית משותף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת