13 שוטרים מניו יורק נאשמים בשחיתות

משטרת ניו יורק עצרה 13 מבין שורותיה בחשד לשחיתות. בתום חקירה שנמשכה 3 שנים ובמהלכה צותתו השוטרים לאלפי שיחות טלפון, התברר היקף השחיתות: דוחות חנייה בשווי 2 מיליון דולר בוטלו על ידי השוטרים למשפחה ולחברים. השוטרים בתגובה: "זו נורמה חברתית מקובלת"

מעצר בניו יורק. ארכיון (רויטרס)

נורמה חברתית מקובלת או שחיתות במדים? משטרת ניו יורק עצרה 13 שוטרים משורותיה, לאחר חקירה של שלוש שנים שכללה 10,000 שיחות טלפון תחת ציתות ושוטר אחד שהתחזה לספר. האשמה: ביטול סיטונאי של דוחות חנייה.

על פיה הערכות העירייה, ביטול הדוחות נאמד בכ-2 מליון דולר. מנגד, לשוטרים יש גרסה משלהם. חבריהם של הנאשמים אמרו כי ביטול דוחות לחברים ולבני משפחה היא נורמה מקובלת. לא רק שבעבר לא נאשמו על עברות כאלה, אלא שזו הייתה תרבות מקובלת ברמות הגבהות ביותר של פיקוד.

יו"ר איגוד השוטרים פטריק לינץ' אמר: "לדאוג לחברים שלך, לדאוג למשפחה שלך זה לא פשע. להפוך מעשה אדיב ולהפוך אותו לפשע זו טעות".

חברי הארגון הגדילו לעשות והופיעו בבית המשפט לבושים בלבוש אזרחי והריעו לנאשמים כאשר עזבו את האולם. אחת הנאשמות, ג'נרה קוב, היא בעצמה שוטרת במחלקה לחקירות פנים. היא נאשמת כי הדליפה את עצם קיום החקירה לחבריה. התובע במשפט טוען כי בשל התערבותה, שוטרים רבים החלו לנקוט משנה זהירות בדרך בה הם מבטלים דוחות ובכך ניצלו מהעמדה לדין.

הכל התחיל משוטר שמכר סמים

למרות שהסתיימה באישום על ביטול דוחות, החקירה החלה מכיוון אחר בכלל. המשטרה קיבלה מידע על שוטר המוכר סמים במספרה שבה הוא לקוח. שוטר סמוי התחזה לספר, שנשכר לעבודה במקום ורכש ממנו סמים. במהלך הציתות לשוטר החשוד, גילו החוקרים משהו אחר לגמרי: ביטולי הדוחות בהיקף אדיר.

דוחות במשטרת ניו יורק יכולים להתבטל במספר שיטות: קצין בכיר יכול ליירט את מסלולם ולמנוע מהם להגיע למשפט, שוטר יכול להימנע מלהגיע להעיד במשפט של עבריין או שאפשר פשוט לקרוע את הנייר.

בינתיים, עסוקה המשטרה בהתקנת מערכת ממוחשבת שתמנע, לפחות באופן חלקי, שחיתות בנושא דוחות. מפקח משטרת ניו יורק ריימונד קלי אינו מקל ראש בעברות, על אף התמיכה הרבה לה זוכים השוטרים, אמר המפקח כי "הציבור לא מקבל בהבנה שימוש בפרוטקציה".

במשטרת ניו יורק מתנחמים בינתיים בעובדה כי מדובר בשערוריה קטנה, לעומת פרשות קודמוץ, שהיו גדולות בהרבה. בפרשה האחרונה, שאירעה בשנות ה-90, היו אלה 30 שוטרים מושחתים, שנאשמו בין היתר באלימות כלפי אזרחים וגניבת מזומנים מסוחרי סמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת