האיחוד האירופי הודיע: רפורמה כלכלית חדשה באירופה

אחרי שבוע של דיונים מרתוניים הסכימו ראשי האיחוד האירופי על מתווה כלכלי למלחמה במשבר החובות של גוש האירו. בין הצעדים: מחיקת 50% מחובותיה של יוון, הגדלת קרן הסיוע למדינות הגוש לטריליון יורו והזרמת הון ממשלתי לבנקים פרטיים באיחוד

מטבע של 17 מדינות. אירו (רויטרס)

כלכלת אירופה יכולה לנשום לרווחה? אחרי דיונים מרתוניים שנמשכו עד לשעות הבוקר המוקדמות, הצליחו ראשי האיחוד האירופי להסכים על תוכנית כלכלית שאמורה להציל את גוש האירו. ההסכם בסיומו של שבוע מרתוני בבריסל, כשההישג הגדול שלו הוא הסכמה של בעלי חוב פרטיים לוותר על מחצית החוב של יוון. ראש ממשלת יוון פפנדריאו הביע שביעות רצון מאישור התכנית ואמר: "אני חושב שנוכל לעמוד בתכנית הקיצוצים וביעד הגירעון".

מדינה אחרת, איטליה, הכלכלה הרביעית בגודלה באיחוד ובעלת חוב של 2.4 טריליון אירו, הציגה היום תוכנית כלכלית משלה שאמורה להתמודד עם משבר החובות האיטלקי. מדינות אחרות בעלות חוב משמעותי הן אירלנד, ספרד ופורטוגל.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה במסיבת העיתונאים כי "הסיבות למשבר ידועות, ועשינו מאמצים אדירים כדי לפתור אותו". ההסכם מפחית 100 מיליארד אירו מחובותיה של יוון, שמסתכמים כעת ב-250 מיליארד אירו. קודם לכן, הוסכם על הגדלת קרן הסיוע של האיחוד למדינות בעלות חוב לטריליון יורו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת