ארדואן: "נכשלנו בניהול המשבר ב-24 השעות הראשונות"

בהנהגת טורקיה מתחילים אט אט להבין את גודל המצוקה אליה נקלעו בעקבות רעש האדמה החזק שפקד את המדינה. ראש הממשלה הטורקי ארדואן מודה כי נעשו טעויות בהתנהלות לאחר אסון הטבע, אך מנסה להרגיע: "המצב כמעט תחת שליטה"

מחדלים בניהול המשבר: ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן מודה הבוקר לראשונה כי היו לקויים באופן בו התמודדה ממשלת טורקיה עם רעידת האדמה במזרח המדינה - ביום הראשון לאסון. עם זאת, בדברים שאמר במהלך כינוס מפלגת הצדק והפיתוח, הדגיש ארדואן כי כעת המצב "כמעט תחת שליטה".

פרשנות: האדמה רועדת תחת רגליו של ארדואן

"אני מודה כי נכשלנו בניהול המשבר ב-24 השעות הראשונות", אמר ארדואן. "אבל המצב נורמלי. זה קורה כמעט בכל העולם". ראש ממשלת טורקיה הוסיף כי מניין ההרוגים כעת עומד על 461, כאשר 63 מהם מורים שנספו באסון. ארדואן הוסיף עוד כי הסיוע הבינלאומי כבר מתחיל לזרום לטורקיה - רובו ציוד הומניטרי המועבר לאזור האסון.

סיוע ישראלי יגיע היום לטורקיה

בשעות הצהריים ימריא מטוס סיוע ישראלי ראשון לטורקיה, ויעביר לאזור האסון במזרח המדינה מבנים יבילים (ניידים) ממשרד הביטחון - בהתאם לבקשת הרשויות באנקרה לישראל ולכ-30 מדינות אחרות לסייע לה בהתמודדות עם רעש האדמה העז שהכה בה והביא למניין הרוגים שחצה עד כה את רף 500 הקורבנות.

הטורקים ביקשו מישראל בעיקר מבנים ניידים (יבילים) שבהם יהיה ניתן לשכן פליטים שבתיהם נהרסו ברעידת האדמה, וכן ציוד נוסף לחילוץ נפגעים. מלשכתו של שר הביטחון, אהוד ברק, נמסר כי הוא "הנחה את מערכת הביטחון להטיס סיוע מיוחד לטורקיה, בעקבות רעש האדמה ולאחר שהתקבלה בקשה מצד השלטונות באנקרה". גם במשרד החוץ בירושלים אישרו את קבלת הבקשה הטורקית הרשמית.

בשלב זה לא מדובר בשיגור משלחת סיוע גדולה של פיקוד העורף, כפי שנוהגת ישראל להציע באירועים דומים ברחבי העולם.

אחרי שבתחילת השבוע סירבה טורקיה לקבל סיוע מן החוץ בשיקום אזור האסון, הבהיר סגן ראש ממשלת טורקיה, בולנט ארינץ', כי ארצו לא השיבה בשלילה לקריאות מירושלים. "דחייה של הצעה לסיוע הומניטרי אינה מהלך נכון או ראוי", הוא הדגיש בשיחה עם עיתונאים באנקרה. "אנחנו לא בתקופה הטובה ביותר שלנו מול ישראל ברמות הממשל, אבל עדיין, סירוב לכזו הצעה הומניטארית מהממשל הישראלי לאור האסון - זו תגובה פסולה ולא ראויה. זה לא נכון לחלוטין שסירבנו להצעה שלהם בגלל סוגיות אחרות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת