רופאים בטורקיה נגד ארדואן: "חייבים סיוע, פצועים מקבלים טיפול לא ראוי"

24 שעות לאחר רעידת האדמה, בטורקיה מותחים ביקורת חריפה על אופן ניהול המשבר מצד ראש הממשלה ארדואן. "גורמים רפואיים אומרים שהכל בסדר, אבל פצועים מקבלים טיפול לא ראוי ומופנים למקומות אחרים", אומרים רופאים בשטח שמבקשים להישאר בעילום שם. "חייבים עזרה נוספת"

יממה לאחר רעש האדמה בטורקיה, צפות המחלוקות בדבר ניהול המשבר על ידי ממשלתו של ארדואן. כלי תקשורת במדינה מדווחים על חילוקי דעות קשים בין צוותי הרפואה המטפלים בנפגעים באזור האסון לבין שרי הקבינט הטורקי שממשיכים לסייר בו - בדבר היקף הסיוע המוענק לנפגעים.

על פי הדיווחים באנקרה, רופאים מקומיים חלוקים באופן נחרץ עם החלטת ממשלת טורקיה, לפי שעה, שלא להסתייע בעזרה שהציעו מדינות רבות בעולם - ובהן גם ישראל. בטורקיה דווח כי בין המדינות שהציעו כבר סיוע לטורקיה: ארצות הברית, בריטניה, יוון, אירלנד, פולין, שוויץ, הונגריה, סין, רוסיה - וגם גורמים רשמיים באו"ם ובנאט"ו הציעו את עזרתם בניהול המשבר.

בכלי התקשורת האירניים דווח ביממה האחרונה כי מספר ארגוני סיוע, ובהם "הסהר האדום האירני", כבר שלחו צוותי חילוץ וסיוע לאזור האסון בטורקיה. על פי הדיווחים, טורקיה אישרה את קבלת הסיוע מטהרן, ובין היתר נשלחו 20 אמבולנסים, בית חולים שדה, מזון וציוד רפואי.

עם זאת, בטורקיה ממשיכים לפי שעה לדחות את הצעות העזרה, מה שמעורר היום גל ביקורת חריף מבית על מדיניות ארדואן. "שר הבריאות רג'פ אקטאג טוען כי המצב טוב במחוז המזרחי, למרות שרופאים מקומיים חלוקים עמו וקוראים לעזרה נוספת", דווח בטורקיה.

"ארדואן מעדיף שאזרחי טורקיה מאשר לקבל סיוע מישראל"

"אקטאג אמר שבתי החולים והצוותים הרפואיים מסתדרים, אך רופאים שביקשו להישאר בעילום שם אמרו כי גם בתי חולים באזור האסון נפגעו קשות וקיימות בעיות לטפל בפצועים בשל מחסור בציוד רפואי", דווח עוד. "בשל טיפול לא ראוי, פצועים מופנים לבתי חולים בערים אחרות".

ארדואן ונתניהו. ביקורת מבית (חדשות 2)

הלילה סייר ארדואן באזור האסון, אך בהתייחסו להצעות הסיוע מהמדינות השונות, אמר כי טורקיה ממשיכה להיעזר בשלב זה במספר צוותים זרים בלבד. במקביל, גם בתקשורת הבינלאומית נשמעה היום ביקורת על ניהול המשבר של ארדואן. העיתון "גלובס" מצוטט היום פרשן אמריקני בכיר במגזין "קומנטרי" שטען כי "ארדואן מעדיף שאזרחי טורקיה מאשר לקבל סיוע מישראל".

בינתיים, מניין ההרוגים באסון ממשיך לעלות. שר הפנים הטורקי הודיע בשעות הצהריים כי 269 גופות כבר הוצאו מבין ההריסות, כשיותר מ-700 בני אדם עדיין מוגדרים נעדרים והחיפושים אחריהם נמשכים. לפחות 1,300 בני אדם נפצעו ברעש האדמה אתמול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת