טורקיה דחתה את כל ההצעות לסיוע בינלאומי

למרות הדיווחים על כ-1,000 הרוגים ברעש האדמה העז שפקד היום את דרום מזרח המדינה, וביקורת של אזרחים על מאמצי החילוץ, דחתה הערב טורקיה עשרות הצעות לסיוע בינלאומי - גם מישראל. ברק: "עברו 11 שנה מאז הרעש האחרון והיום המציאות אחרת"

טורקיה עדיין לא קראה לעזרה בינלאומית, לאחר רעידת האדמה העזה והקטלנית שהורגשה בצהריים בדרום-מזרח המדינה, כך אמר הערב בכיר במשרד החוץ הטורקי לסוכנות הידיעות "רויטרס".

הבכיר הוסיף כי טורקיה קיבלה עשרות הצעות לסיוע ממדינות שונות, כולל מישראל, אך עד כה דחתה את העזרה מכולן.

בינתיים, למרות החשש מכ-1,000 הרוגים תחת הריסות הבניינים הרבים בעיר ואן הסמוכה לגבול עם אירן ובמחוזות הסמוכים לה, גורמים רשמיים בטורקיה מסרו כי עד לשעות הערב מנו כוחות ההצלה 70 הרוגים בלבד, 10 מהם בוואן ועוד 60 בעיר ארצ'יס. עם זאת, כלי התקשורת בטורקיה ממשיכים לדווח על מניין הרוגים גבוה בהרבה. חלק מהאזרחים שמשתתפים במאמצי החילוץ אמרו לטלוויזיה הטורקית כי החיפושים "מאולתרים".

ברק: "לא שוכחים שהטורקים היו הראשונים לסייע בכרמל"

בריאיון למהדורה המרכזית אמר הערב שר הביטחון אהוד ברק, "נסייע ככל שניתן". "אני מתרשם שהטורקים הפעם לא מעוניינים בסיוע שלנו", הוסיף. "אנחנו כמובן הצענו סיוע מיד כשהאסון קרה. אני עוד זוכר, לפני 11 שנה, רעידת אדמה קשה מאוד בטורקיה, בקצה השני של המדינה. שם הגשנו עזרה, חילצנו אנשים מתוך ההריסות. אני זוכר שסיירתי עם ראש ממשלת טורקיה דאז, והרעיפו אהבה אין קץ לישראל".

"אבל עברו 11 שנה ואנחנו במציאות אחרת", ציין ברק. "כרגע התשובה היא שלילית. אם יתברר להם שנדרשים עוד מקורות סיוע ואין להם, אז הם יחשבו שוב. אנחנו בכל מקרה הצענו ואנחנו לא שוכחים שהטורקים היו הראשונים שסייעו לנו בשריפה בכרמל".

ראש הממשלה נתניהו הצטרף הערב לנשיא פרס, שר החוץ ליברמן ושר הביטחון ברק והצהיר על הסיוע. "כפי שטורקיה סייעה לישראל בזמן השריפה בכרמל, כך אני מקווה שהיא תענה להצעתנו ותקבל את הסיוע שאנו מציעים", אמר.

עם רדת החשיכה, האזרחים הצטרפו לחילוץ - בידיים חשופות

צוותי החירום הטורקים ממשיכים הערב להיאבק כדי לחפור אנשים מחוץ להריסות בעיר ואן ובמחוזות הסמוכים לה. אזרחים הצטרפו בחיפוש כמעט נואש, משתמשים בידיהם ועובדים תחת מנורות שמונעות בגנראטורים. "שמענו צעקות וגניחות מתחת להריסות, אנחנו מחכים שצוותי החירום יגיעו", דיווח חאליל צ'ליק, תושב ואן, לסוכנות הידיעות רויטרס כשהוא עומד ליד שיירי בניין שקרס לנגד עיניו.

הוא הוסיף, "פתאום, רעידת אדמה קרעה את הבניין מולי. כל עוברי האורח, כולנו רצנו לבניין והצלנו שני אנשים פצועים מההריסות". באתר אחר, נלכדו שלושה בני נוער מתחת לבניין שקרס. אנשים רבים כיסו את ההריסות וצעקו: "האם יש שם מישהו?". עובד מבוגר ישב בסמוך ובכה, כשהשוטרים ניסו להרחיק אזרחים מהמקום.

ככל הנראה, בעיר ואן קרסו עשרה בניינים ובמחוז הסמוך נהרסו עוד 25-30. "שני בניינים לפחות קרסו באזור ומערכת הטלפונים עמוסה וכמעט שלא מתפקדת", אמר ראש מחוז ואן, בקיר קאיה. "יש פחד רב באוויר ואנחנו לא מצליחים לגשת לאזור האסון - דבר שעוד יותר מעצים את הבהלה". "יש כל כך הרבה הרוגים והנזק הוא פשוט עצום", סיפר ראש עירייה סמוכה למוקד הרעש. "אנחנו צריכים תרופות באופן דחוף, ציוד רפואי והרבה סיוע".

המחלצים שבחוץ מנסים להרגיע, אבל לרבים מהם אין את מספר השעות הנדרש להמתין לחילוץ. "אנחנו שומעים כל הזמן צעקות, קריאות ובכי מתחת להריסות", אמר האלי קאליק, צעיר מהעיר וואן. "כולנו ממתינים לאנשי החילוץ שיגיעו". תושבת אחרת של העיר אמרה: "פתאום רעידת האדמה הרסה את הבניינים סביב שפשוט נפלו עלינו. כל אחד מאיתנו התחיל לרוץ לכל הכיוונים. הצלחנו להוציא מהבניין שני פצועים, אבל יש עוד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת