טורקיה: החשיכה ירדה - הולכים וקטנים הסיכויים לאתר ניצולים

רעידת אדמה חזקה בעוצמה 7.2 בסולם ריכטר היכתה במזרח טורקיה סמוך לגבול עם אירן. על פי הדיווחים, באזור כ-1,000 הרוגים. החושך שירד מקשה על החיפושים וההצלה. "יש כל כך הרבה הרוגים והנזק הוא פשוט עצום", סיפר ראש עירייה סמוכה למוקד הרעש. אזרחים הצטרפו לחיפושים - בידיים חשופות

כ-1,000 בני אדם נהרגו היום ברעידת האדמה העזה, בעוצמה של 7.2 בסולם ריכטר, שהכתה בדרום מזרח טורקיה. הרעש גרם להרס עשרות מבנים, שלכדו תחתם קורבנות חיים.

ישראל הציעה לטורקיה סיוע - אך הנשיא דחה את ההצעה

עם רדת החשיכה, צוותי החירום הטורקים נאבקו כדי לחפור אנשים מחוץ להריסות בעיר ואן ובמחוזות הסמוכים לה. אזרחים הצטרפו בחיפוש כמעט נואש, משתמשים בידיהם ועובדים תחת מנורות שמונעות בגנראטורים. "שמענו צעקות וגניחות מתחת להריסות, אנחנו מחכים שצוותי החירום יגיעו", דיווח חאליל צ'ליק, תושב ואן, לסוכנות הידיעות רויטרס כשהוא עומד ליד שיירי בניין שקרס לנגד עיניו.

הוא הוסיף, "פתאום, רעידת אדמה קרעה את הבניין מולי. כל עוברי האורח, כולנו רצנו לבניין והצלנו שני אנשים פצועים מההריסות". באתר אחר, נלכדו שלושה בני נוער מתחת לבניין שקרס. אנשים רבים כיסו את ההריסות וצעקו: "האם יש שם מישהו?". עובד מבוגר ישב בסמוך ובכה, כשהשוטרים ניסו להרחיק אזרחים מהמקום.

ככל הנראה, בעיר ואן קרסו עשרה בניינים ובמחוז הסמוך נהרסו עוד 25-30.

"זקוקים לעזרה דחופה"

"שני בניינים לפחות קרסו באזור ומערכת הטלפונים עמוסה וכמעט שלא מתפקדת", אמר ראש מחוז ואן, בקיר קאיה. "יש פחד רב באוויר ואנחנו לא מצליחים לגשת לאזור האסון - דבר שעוד יותר מעצים את הבהלה". "יש כל כך הרבה הרוגים והנזק הוא פשוט עצום", סיפר ראש עירייה סמוכה למוקד הרעש. "אנחנו צריכים תרופות באופן דחוף, ציוד רפואי והרבה סיוע".

הרעידה הורגשה סמוך לשעה 12:41 והורגשה היטב במחוזות רבים בטורקיה וגם באירן ובעירק. מוקד הרעש היה בכפר טבנלי. מקור הדיווח על עוצמת רעידת האדמה הוא במכון הגיאולוגי האמריקני. על פי דיווח אחר, שמקורו במכון הטורקי לחקר רעידות אדמה, עוצמתה של הרעידה הייתה חלשה יותר - 6.6 בסולם ריכטר בלבד.

החשכה יורדת, רבים עדיין לכודים

התמונות המשודרות בכלי התקשורת הטורקיים מעידות על כך שמדובר ברעידת אדמה עוצמתית למדי. לאחר רעידת האדמה דווח על מספר רעידות משנה באזור, אך חלשות יותר. עדי ראייה במקום סיפרו כי חשו את הבניינים הסמוכים למוקד הרעש נעים מצד לצד בעוצמה גדולה.

גם השעון עובד עכשיו נגד תושבי מזרח טורקיה, כשהחשכה יורדת באזור. זעקות קורעות לב עולות מתחת להריסות, כשרבים, אולי מאות אנשים, לכודים עדיין תחת קירות ביטון והריסות מתכת כבדות.

המחלצים שבחוץ מנסים להרגיע, אבל לרבים מהם אין את מספר השעות הנדרש להמתין לחילוץ. "אנחנו שומעים כל הזמן צעקות, קריאות ובכי מתחת להריסות", אמר האלי קאליק, צעיר מהעיר וואן. "כולנו ממתינים לאנשי החילוץ שיגיעו". תושבת אחרת של העיר אמרה: "פתאום רעידת האדמה הרסה את הבניינים סביב שפשוט נפלו עלינו. כל אחד מאיתנו התחיל לרוץ לכל הכיוונים. הצלחנו להוציא מהבניין שני פצועים, אבל יש עוד".

ישראל הציעה סיוע לטורקים - שסירבו

ישראל הודיעה כי בכוונתה להציע סיוע לטורקיה בכל מה שיידרש בעקבות רעש המדינה שפקד את מזרח המדינה. שר הביטחון אהוד ברק הודיע כי על הנושא הופקד עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון.

בטורקיה הורגשו בשנים האחרונות מספר רעידות אדמה, כשרובן הסתיימו ללא נזק ונפגעים. שתי רעידות אדמה חזקות בשנת 1999 גרמו למותם של למעלה מ-20 אלף בני אדם ולהרס עצום בצפון-מערב המדינה. שני אנשים נהרגו ו-79 נפצעו ברעידת אדמה שהורגשה בחודש מאי האחרון, גם כן בצפון-מערב המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת