התפרסם לו"ז המשחקים למונדיאל 2014

פיפ"א פרסמה את לוחות הזמנים של המשחקים במונדיאל 2014 שייערך בברזיל. האוהדים ברחבי העולם יתאכזבו לגלות כי המרחק עושה את שלו ושעות המשחקים לא אידיאליות. בנוסף, למרות הבטחתה של ההתאחדות להקל על האוהדים ולחלק את ברזיל לתת אזורים, נראה כי המשחקים ייערכו בכל רחבי המדינה

ערב פתיחת המונדיאל. ארכיון (AP)

פיפ"א, התאחדות הכדורגל העולמית, פרסמה ביום חמישי את לוחות הזמנים המתוכננים למונדיאל ההיסטורי שייערך ב- 2014 בברזיל.

באופן לא מפתיע, עבור האוהדים הישראלים וכן עבור כל האירופאים ובכלל רוב העולם, המשחקים ייערכו בשעות מאוד לא אידיאליות. לדוגמא, בשלב הבתים ייערך מדי לילה משחק בחצות שעון ישראל, ועוד אחד ב-4 לפנות בוקר. ככל שהטוניר יתקדם אל השלבים המכריעים, המשחקים ייערכו בשעות "שפויות" יותר עבורנו, כולל הגמר שייפתח בשעה 22:00 שעוננו.

הסוגיה המעניינת יותר נוגעת לערים המארחות את המונדיאל. בפיפ"א היו מודעים כמובן לגודלה הגיאוגרפי העצום של ברזיל כשבחרו בה לארח את המונדיאל - 8.5 מיליון קמ"ר, המדינה החמישית בגדולה בעולם מבחינת שטח, אבל אולי לא שיערו לבעיות שהנתון הזה יגרום. מרחקים עצומים בין הערים השונות, אלפי קילומטרים של טיסות או נסיעות דרך הג'ונגלים ועלולים ייצור טיול מאוד  מורכב ומסובך מבחינת האוהדים שרוצים לטוס למונדיאל, וכמובן גם מבחינת הנבחרות עצמן שמתלוננות כי ייאלצו לבלות זמן מתיש בטיסות במהלך המונדיאל עצמו.

לשם השוואה, במונדיאל בדרום אפריקה בשנה שעברה, למרות שגם דרום אפריקה מדינה עצומה (1.2 מיליון קמ"ר), רוב המשחקים נערכו באזור יוהנסבורג בארבעה אצטדונים בטווח של שלוש שעות נסיעה, ולכן היה קל לאוהדים לטייל באזור יוהנסבורג ולגוון בטיסה לעוד עיר אחת מרוחקת במהלך הטיול.

פיפ"א מפרה הבטחות

פיפ"א הבטיחה לפני שנה שתנסה להקל על הנבחרות והאוהדים על ידי כך שתחלק את ברזיל למעשה לארבעה תתי-אזורים וכל נבחרת לא תצא מתת-האזור שלה.

אבל היום נדמה שבפיפ"א הפרו את ההבטחה שלהם. ההסברים הם באופן כללי כדי להטיב עם האוהדים הברזילאים: "הנבחרות ישחקו בכל אזורי המדינה כדי שהערים המארחות יוכלו ליהנות מכל הנבחרות", אמר מזכיר פיפ"א הצרפתי ז'רום ולקה.

אבל כנראה שהסיבה האמיתית מעניינת יותר - ברזיל עד כדי כך גדולה שיש ממש הבדלים קיצוניים באקלים בין הערים השונות שמארחות את הטורניר. לדוגמא, בזמן שבריו יתקיים משחק בטמפרטורות גבוהות, במאנואס או ברסיפה עלול להיות קר מאוד, והשחקנים יתמודדו עם גשם כבד. לכן, בפיפ"א חוששים שלעשות איפה ואיפה ולגרום לנבחרות לשחק בתנאים של חום ולאחרות בתנאים של גשם במשך מרבית הטורניר - החלטה שתיצור מצב של אי-שוויון, שיגרור בוודאות תלונות של הנבחרות ושל התקשורת בעולם. במקום שיקטרו ב-2014 על מזג אוויר - מעדיפים בפיפ"א שהנבחרות יקטרו על שעות טיסה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת