אובמה על מות קדאפי: "מותו מסמל סוף עידן ארוך וקשה עבור אזרחי לוב"

"הגיעו סוף ימי שלטון אגרוף הברזל" אמר נשיא ארצות הברית בהצהרה מיוחדת שנשא בבית הלבן בעקבות חיסולו של הרודן. גם המנהיגים באירופה ברכו והביעו תקווה כי ההנהגה הזמנית בלוב תמלא אחרי ההבטחות ותהפוך את המדינה לדמוקרטית. "זה מביא לסוף מלחמה מלאת דם, מלחמה שקדאפי פתח נגד עמו ", אמרה קנצלרית גרמניה

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס הערב, כמו מנהיגים אחרים ברחבי העולם, למותו של הרודן מועמר קדאפי. "מותו של קדאפי מסמל סוף עידן ארוך וקשה עבור אזרחי לוב, ויש להם כעת הזדמנות לקבוע עבור עצמם את העתיד שלהם", אמר הנשיא האמריקני בהצהרה מיוחדת בבית הלבן. "קדאפי שלט באגרוף ברזל, פגע באזרחים חפים מפשע, ניצל את אושרם והשתמש בטרור כמכשיר פוליטי. עכשיו ניתן לומר באופן מוחלט - שעידן קדאפי הסתיים".

עוד הוסיף אובמה כי הממשלה החדשה בלוב מגבשת את השיטה במדינה וכי היא יכולה לחשוב על לוב חופשית, להבדיל מלוב הרודנית. "אנחנו קוראים לחברינו בלוב לעבוד יחד עם הקהילה הבינ"ל לשיקום המדינה ולכבד את זכויות האדם של כולנו", אמר נשיא ארה"ב. "ימים קשים לפנינו אבל ארה"ב יחד עם הקהילה הבינ"ל מחויבת לעם הלובי".

אובמה גם פנה לעם בלוב: "זכיתם במהפכה ואנחנו נהיה שותפים בכל המאבק לחופש, לכבוד ולהזדמנויות. שלטון אגרוף ברזל מגיע בסוף לסיומו - והבסיס לכך הוא זכויות אדם. אנחנו בארה"ב זוכרים את כל אותם האזרחים שנפגעו מידם של קדאפי. אנחנו יודעים ששום דבר לא ירפא את הפצע, אך אנו עומדים לצידכם כאומה אחד. במשך שמונה חודשים העם האמריקני השתתף כדי להגן על העם הלובי, הטייסים האמיצים שלנו טסו בשמי לוב, המלחים שלנו סיפקו אספקה מהחופים, לא היה חיל אחד על הקקרע ולמרות זאת הצלחנו להביא את העידן הזה לסופו".

"כאן אנו רואים את חוזקת ההנהגה האמריקנית מסביב לעולם, אנו מובילים את העברת השלטון באפגניסטן ובעירק. ורואים מה ניתן להשיג במאה ה-21. היום הזה שייך לעם הלובי, וזה רגע שאותו צריך לזכור. אני מאחל לעם הלובי את הטוב ביותר, זו תהיה תקופה לא קלה בימים, שבועות וחודשים הבאים".

מרקל: הסתיימה מלחמה מלאת דם

הקהילה הבינלאומית הייתה מעורבת מאוד בהפלתו הממשל של קדאפי, מיד אחרי שהרודן פתח באש נגד אנשיו שלו בבינג'אזי, ברית נאט"ו, באישור החלטת האו"ם, החלה לתקוף את קדאפי מהאוויר, וסייעה למורדים. היום המנהיגים - מברכים ומקווים שההתערבות - תשתלם ושבצפון אפריקה תקום דמוקרטיה חדשה.

"הדרך שצפויה ללוב מלאה בסכנות זהו הזמן בו העם הלובי חייב להתאחד. זו רק תחילת הדרך" אמר מזכ"ל האו"ם באן קי מון. ראש הממשלה הבריטי, דיויד קמרון התייחס אף הוא למות הרודן: "זהו היום שבו אנחנו צריכים לזכור את קורבנותיו של קדאפי, בלוקרבי, באירלנד וכמובן - בלוב עצמה"

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שנשמעה אופטימית אמרה: "לוב חופשית עכשיו להתחיל מחדש, להתחיל לערוך רפורמות שיובילו לדמוקרטיה - תחליף את שלטונו של קדאפי". הקנצלרית לא הסתירה את סיפוקה ממותו של הרודן: "זה מביא לסופה מלחמה מלאת דם, מלחמה שקדאפי פתח נגד עמו שלו, עכשיו הדרך פתוחה לדמוקרטיה ושלום. גרמניה מאמינה ומאוד שמחה על השינוי. אני מקווה שלא נראה את ערכי האביב הערבי - נמוגים".

גם נשיא צרפת, האב הטרי ניקולא סרקוזי אמר שמותו של קדאפי פותח דף חדש לעם הלובי ומתחיל תהליך דמוקרטי במדינה. תהליך שהממשל הזמני התחייב למלא. "שחרור סירט מציינת את תחילת התהליך עליה המועצה השלטת הכריזה, ליישם מערכת פוליטית דמוקרטית", אמר.

קדאפי חוסל; בלוב רוצים דמוקרטיה

מועמר קדאפי שליט לוב נלכד בעיר הולדתו סירט - ונהרג. כך מסרה הערב הממשלה הזמנית של לוב בהודעה רשמית. קודם להודעה הזו, גורמי אופוזיציה בעיר מיסטרה סיפרו לסוכנויות הידיעות כי קדאפי נתפס בבונקר תת קרקעי שהוכן מבעוד מועד בעיר. כעת מקווים כוחות האופוזיציה, לאחר כיבוש העיר שנחשבה למעוזו האחרון של קדאפי, להתחיל בלוב מהפך שלטוני שבסופו ייערכו במדינה בחירות דמוקרטיות.

מפרטים נוספים עולה שקדאפי נפצע בשתי רגליו, במהלך חילופי האש בין שומריו לכוחות המורדים. "הוא אכן נפצע והובל באמבולנס לבית החולים", כך סיפר עבד-אל מג'יד, גורם בכיר במועצה הצבאית של המורדים בשיחת טלפון לסוכנות הידיעות רויטרס. על פי דיווחים נוספים הועברה גופתו למקום סודי משיקולי אבטחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת