אנטישמיות בהפגנות בוול סטריט: "יהודי, חזור לישראל"

סרטונים שמופצים בימים האחרונים באינטרנט חושפים את "הצד האפל" של המחאה הכלכלית בניו יורק. אחד הסרטונים הפופולרים, שזכה כבר לעשרות אלפי צפיות, מתאר עימות שפרץ במהלך אחת ההפגנות בין יהודי חובש כיפה לאדם אנטישמי, שמטיח בו: "פרחח יהודי! חזור לישראל!"

צדק חברתי ואנטישמיות (צילום עצמי)

האם תנועת המחאה נגד וול סטריט נגועה באנטישמיות? תלוי את מי שואלים. כמה קבוצות יהודיות, לרבות ארגון המתקרא 'ועדת החירום למען ישראל', כמה אתרי אינטרנט ימניים ושדרי הימין הקיצוני בארה"ב טוענים כי התשובה חיובית בהחלט.

הם מגבים את קביעתם בכמה סרטונים שמתעדים התבטאויות אנטישמיות של מפגינים. עם זאת, קבוצות יהודיות אחרות, וכן ארגונים ליברליים, טוענים כי ההתפרצויות אינן אלא פרובוקציה של הימין שנועדה להבאיש את ריחם של המפגינים, זאת על רקע הצלחתם לכבוש מקום מכובד בשיח הציבורי בארה"ב.

אין ספק כי הקליפים הם אותנטיים, אם כי אין שם ראיה שאנטישמיות השתלטה על סדר היום של תנועת המחאה. להיפך, באחד הקליפים נראים מפגינים שמתקבצים סביב מפגין שנשא כרזה אנטישמית עם שלטי נגד שעליהם נכתב "הוא לא אחד מאיתנו".

בקליפים אחרים נראה מפגין שנושא את הכרזה "הבנקאים של היטלר בוול סטריט". הוא היה לבדו. בקליפ נוסף נראה מפגין צורח לעבר אדם מבוגר: "חזור לישראל".

באחד הקליפים, מהפגנה בלוס אנג'לס, אומרת מפגינה למראיין: "שמי פטרישיה מקאליסטר. אני מייצגת את עצמי בלבד, אך אני עובדת ברשות החינוך של עיריית לוס-אנג'לס. אני חושבת שצריך לגרש מהארץ הזו את היהודים הציוניים שמנהלים את הבנקים הגדולים ואת הבנק המרכזי. לא הממשלה מנהלת אותו".

עימות מול המצלמות

קליפ נפוץ אחר מתעד עימות בין אחד המפגינים, שמזהה את עצמו כדני קליין, לבין אדם חובש כיפה, כנראה יהודי, שאינו מזוהה בשם. חובש הכיפה הוא שיזם את העימות, ואף פתח בשאלה המתריסה: "מדוע אתה נגד התאגידים?". כך התנהל הדיון:

קליין: "אתה מטומטם?".
יהודי:"אני לא מטומטם".
קליין: "אני נגד התאגידים כי הם לא משלמים".
יהודי: "לך תמצא עבודה".
קליין: "שבעה דולרים לשעה".
יהודי: "לך תמצא עבודה".
קליין: "יש לי עבודה".
יהודי: "לא".
קליין: "דווקא כן יש לי עבודה".
יהודי: "אתה עומד פה כמו פרחח".
קליין: "אתה בעצמך פרחח, יהודי. אני יהודי. למה אתה נלחם נגדנו?".
יהודי: "למה?".
קליין: "יש לך כסף, לכן אתה נלחם, יהודי".
יהודי: "יש לי כסף כי עבדתי 40 שנה יום ולילה".
קליין: "אז עבדת. שתהיה בריא. אבא שלי עבד 40 שנה ויש לנו בית שעוקל. אמא שלי מתה. היה לה התקף לב מפני שהיא חיה בלחץ. לך תגיד לתאגידים שיפסיקו לטלפן לאמא שלי".
יהודי: "מה"?
קליין (בלעג): "מה? מה? מה? דה... אפילו אנגלית אתה לא יודע? מה אתה, ישראלי? לך תחזור לישראל".
יהודי: "מה יש לך נגד ישראל?"
קליין: "ישראל! חזור לשלום ישראל".
יהודי: "מה אתה משנה, כשאתה עומד כאן לבוש בצורה כזו?"
קליין (צורח): "יש לי עבודה! אני בוגר קולג'. אני חבר באיגוד המקצועי של השרברבים. מי אתה שתגיד לי שאני לחפש עובדה? תסתכל על עצמך איש נמוך וקטן שכמותך. תסתלק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת