אובמה דורש: לחשוף מידע חסוי על אירן

ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית אמר כי בחודש שעבר עמד הארגון לחשוף "מידע רגיש", על פיו אירן התקדמה משמעותית בייצור ראשי נפץ גרעינים. הסוכנות לא פרסמה את הנתונים עקב החשש שהפרסום יביא להפסקת עבודות הפקחים באירן, אבל כעת ממשל אובמה דורש את פרסום המידע המסווג. האם ארה"ב מכינה את השטח למתקפה בטהרן?

אחמדינג'אד בכור האירני. התקדמות? (חדשות 2)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה דורש מפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לפרסם מידע מסווג ורגיש, שעל פיו אירן השיגה התקדמות דרמטית במאמציה לפתח ראשי נפץ גרעיניים - כך מדווח היום ה"ניו יורק טיימס".

בקשתו של הנשיא אובמה היא חלק ממאמציה של ארצות הברית לבודד ולהפעיל לחץ על אירן, זאת לאחר שטהרן הואשמה על ידי וושינגטון במזימה לחיסול שגריר סעודיה בארה"ב. על פי הדיווח ב"טיימס", אם פקחי הגרעין של האו"ם יאשרו את פרסום המידע, כולל פרטים חדשים מהחודשים האחרונים, הדיון שהושתק במהלך החודשים האחרונים על פעולות נגד אירן - ישוב לסדר היום במלוא העוצמה.

על פי הדיווח באתר, אמר ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו כי בחודש ספטמבר האחרון עמדה הסוכנות לחשוף מידע מאוד רגיש על פיו אירן ממשיכה לנסות ולייצר ראשי נפץ גרעינים. עם זאת, לא פרסמה הסוכנות את הנתונים בגלל החשש שהפרסום יביא להפסקת העבודות של הפקחים באירן וכך לא יהיה פיקוח על פעולותיה הגרעיניות של טהרן בכלל.

גורמים בוושינגטון שראו את המידע של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אמרו שאירן עדיין לא השלימה את העבודות או עם השגת הטכנולוגיה שתספק לראשי הממשל בטהרן נשק גרעיני. טומי ויטור, דובר המועצה לביטחון לאומי בארה"ב, אמר אמש כי "וושינגטון מאמינה שהקהילה הבינלאומית ביקשה הערכה ברורה שתיתן כלים לבחינת תכנית הגרעין האירנית ולדרך שבה יש להתמודד עם התעשייה".

מנסים לחשוף את ה"אקדח המעשן "

בכירים בממשל אובמה טוענים כי הם פועלים למנוע העברת כספים לבנקים של אירן, צעד שמקבל את אישורן של מרבית מדינות אירופה, אך מעורר התנגדות בין מדינות אסיה ובעיקר של הממשל הסיני. עם זאת, בוושינגטון מתוסכלים מכך שסין ורוסיה ממשיכות לסחור עם אירן ומונעות סנקציות יעילות כלכלית לסגירת השוק לנפט האירני. גם בממשלו של אובמה מביעים חוסר אמון ביעילות מדיניות הבידוד של אירן.

בקשתו של הנשיא אובמה לפרסם את המידע על ה"אקדח המעשן" האירני עלתה עוד לפני חשיפת פרשת מזימת החיסול של סגריר סעודיה, אבל עכשיו היא מקבלת משנה תוקף.

מנגד, בטהרן טוענים שממשל אובמה עושה כל מה שביכולתו - כולל ההאשמות בנוגע למזימת החיסול והפצת המידע אודות תכנית הגרעין, כדי להכין את העולם למתקפה נגד אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת