אחרי 50 שנים: אובמה וקסטרו נפגשו

היסטוריה בפנמה: בפעם הראשונה מאז שנות ה-50 נפגשים נשיאי ארצות הברית וקובה לשיחה בארבע עיניים. אובמה אמר לפני הפגישה: "אין לי עניין להמשיך בקרבות שהחלו לפני שנולדתי". קסטרו: "אובמה אדם הגון"

אובמה וקסטרו עושים היסטוריה בפנמה (רויטרס)

פגישתם ההיסטורית של נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא קובה ראול קסטרו ממשיכים להדהד ברחבי אמריקה. שני המנהיגים הסכימו כי מדובר בעידן חדש ביחסים של שתי המדינות, ואתמול (שבת) השניים שוחחו בארבע עיניים בשולי ועידת ראשי מדינות אמריקה הנערכת בפנמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"השינוי ביחס של ארצות הברית מסמל נקודת מפנה לכל יבשת אמריקה", אמר אובמה בכנס המאגד 30 ראשי מדינות מהיבשת. "העובדה שהנשיא קסטרו ואני נמצאים כאן שנינו היום מסמלת מאורע היסטורי. אין לי עניין להמשיך בקרבות שהחלו לפני שנולדתי. המלחמה הקרה הסתיימה מזמן", הוסיף.

נשיא קובה אמר מצידו כי "אובמה הוא אדם הגון, אני חושב שלהתנהגות שלו יש קשר הדוק לעבר הצנוע שלו", ומקורביו הוסיפו כי הם מצפים להמשיך ולעבוד איתו על שיקום היחסים בין שתי המדינות.

נפגשו לראשונה. אובמה וקסטרו (רויטרס)


ביום שישי נפגשו אובמה וקסטרו בפתיחת הועידה ובירכו זה את זה לראשונה פנים מול פנים ובטרם פגישתם בפנמה, שוחחו השניים בטלפון והכינו את הקרקע לחידוש היחסים בין המדינות. "אנו בטריטוריה חדשה כעת", אמר סגן היועץ לביטחון לאומי של אובמה. "אנו כאן כי הנשיא מאמין שהגישה שדגלה בבידוד מוחלט של קובה וניתוק העם הקובני מארה"ב, נכשלה".

עדיין קיימות מחלוקות בין המדינות

מלשכות הנשיאים נמסר כי השניים ישוחחו על חידוש הדרגתי של היחסים הדיפלומטיים ביניהן, שנותקו ב-1961, וכי ידוע להם שעדיין קיימות מחלוקות בין המדינות - אובמה נפגש לפני שיצא לפנמה עם גורמי זכויות אזרח שמעבירים ביקורת על קובה, והנשיא קסטרו קרא לקונגרס שוב להסיר את האמברגו שמוטל על קובה מאז ימי הנשיא ג'ון קנדי.

"ככל שנתקדם לעבר נורמליזציה של היחסים, כך ניתקל בחילוקי דעות עם ממשלת קובה, כמו שאנו נתקלים עם מדינות אחרות באמריקה וכמו שאנו נתקלים אף עם בני בריתנו הקרובים, אך אין בזה דבר פסול", אמר אובמה בפגישה עם נציגי זכויות האזרח. "אך אבהיר שכאשר נבחר להביע את דעתנו, אכן נעשה זאת משום שארה"ב מאמינה ותמשיך להאמין בערכים אוניברסליים מסוימים".

אובמה נואם בועידה (רויטרס)


אובמה הכריז בדצמבר האחרון כי בכוונתו לחדש את היחסים הדיפלומטיים בין ארצו לבין קובה לאחר מחצית המאה של איבה ובכוונתו אף לפתוח מחדש את השגרירויות בוושינגטון ובהוואנה, בירת קובה. כמו כן צפויה ארה"ב להורות על הסרת קובה מרשימת המדינות התומכות בטרור, החלטה שהיוותה עד כה מכשול בחידוש היחסים.