לאחר 56 שנים: שרי החוץ של ארה"ב וקובה נפגשו

שר החוץ של ארה"ב ומקבילו מקובה המשתתפים בוועידת פנמה יפגשו לראשונה לאחר יותר מחצי מאה בה היה נתק בין המדינות. מדובר במפגש הדרג הבכיר ביותר מאז המהפכה הקומוניסטית‬ בקובה. זמן קצר לפני הפגישה המליצה מחלקת המדינה האמריקנית להסיר את קובה מרשימת המדינות התומכות בטרור

לחיצת היד ביןם שרי החוץ (מתוך חשבון הטוויטר של מחלקת המדינה)

היסטוריה ביבשת אמריקה: לאחר 56 שנים של נתק ביחסים יערכו שרי החוץ של ארה"ב ג'ון קרי ומקבילו מקובה ברונו רודריגז פגישה רשמית בוועידת אמריקה בפנמה. עוד לפני הפגישה המליצה מחלקת המדינה האמריקנית לנשיא ארה"ב ברק אובמה להסיר את קובה מרשימת המדינות התומכות בטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאז המהפכה הקומוניסטית בקובה לא נערכה פגישה ברמת דרג כה בכירה, והפגישה בין שרי החוץ נערכת בפנמה תהיה הראשונה מזה 56 שנציגי ממשל נפגשים. הפעם הקודמת הייתה בשנת 1959 אז נפגשו סגן הנשיא ריצ'רד ניקסון עם שליט קובה פידל קסטרו בבית הלבן, ולאחר מכן היחסים בין המדינות הידרדו במהירות.

עוד לפני המפגש בין קרי לרודריגז במלון בבירת פנמה בדלתיים סגורות, מסרה מחלקת המדינה האמריקנית כי לאחר דיון והערכה של גורמים בכירים הוחלט להמליץ לנשיא ארה"ב ברק אובמה להסיר את שמה של קובה מרשימת המדינות התומכות בטרור.

לקראת פגישה בין הנשיאים? קסטרו ואובמה (רויטרס)

ב-17 בדצמבר הכריזו בהצהרות מקבילות בוושינגטון ובהוואנה הנשיאים ברק אובמה וראול קסטרו על הסרת סנקציות, שיחרור אסירים ומפת דרכים לנורמליזציה כאשר המנהיג לשעבר פידל קסטרו החולה מאוד נתן כנראה את ברכתו.