ארה"ב לאירן: "הסנקציות יוסרו בהדרגה, ורק אם ההתחייבויות ימולאו"

לאחר ההצהרות החד-משמעיות מכיוונם של מנהיגי אירן חמינאי ורוחאני, לפיהן ייחתם הסכם עם המעצמות רק אם כלל הסנקציות יוסרו מיד – בארה"ב לא נותרו חייבים והבהירו את עמדתם: "הן יוסרו בהדרגה – ורק אם אירן תעמוד בהתחייבויות שלה". נוסף לכך, סקר חדש של רשת NBC האמריקנית מראה כי הציבור בארה"ב אינו מאמין כי בטהרן

מסכימים אבל לא מסכימים? אובמה ורוחאני (רויטרס)

מנהיגי אירן לא היססו להביע עמדות נחושות בסוגיית הגרעין, אלא שבארה"ב יש מי שטרח להבהיר אחרת: לאחר שהבוקר (חמישי) הצהירו מנהיגה העליון של אירן עלי חמינאי והנשיא חסן רוחאני, כי הסכם עם אירן ייחתם רק אם כל הסנקציות יוסרו מיד במעמד החתימה - בוושינגטון השיבו לדרישות המופרזות. בנוסף, סקר חדש של רשת NBC האמריקנית מראה כי הציבור בארה"ב אינו מאמין כי אירן תפעל לפי פרטי ההסכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"במסגרת מה שהוסכם עליו בשיחות", הבהיר דובר מחלקת המדינה ג'ף רת'קה, "הסנקציות על אירן יוסרו רק באופן הדרגתי ולאחר שנהיה בטוחים שהרפובליקה האיסלמית עומדת בהתחייבויותיה". רת'קה סירב להתייחס באופן ישיר להצהרות המנהיגים האירניים - והסתפק בהצהרה הזו, שאינה משתמעת לשתי פנים.

השמיע עמדות נחרצות למדי. רוחאני (רויטרס)


לדבריו של רת'קה, ארצו אינה מנהלת משא ומתן בתקשורת - וכי עד לתאריך היעד החדש להשגת הסכם קבע בסוף יוני, יידונו עוד פרטים בין הצדדים. "צפויות לנו עוד שיחות קשות", הוסיף הדובר האמריקני.

בנוסף, סקר חדש של רשת NBC האמריקנית שפורסם היום מראה כי הציבור בארה"ב אינו מאמין כי הרפובליקה האסאלמית תפעל בהתאם לפרטי ההסכם.

על פי הסקר 68% מהאמריקנים לא מאמינים כי אירן תעמוד בהתחייבויותיה לעומת 25% שחושבים שהממשל בטהרן כן ימלא אחר פרטי ההסכם. כמו כן נשאלו משתתפי הסקר האם אירן גרעינית מהווה סיכון עבור ארה"ב? כ-53% השיבו שכן לעומת 37% שחושבים כי הסיכון אינו גדול ורק 8% ענו כי אינם חושבים שאירן גרעינית מהווה סכנה.

רוחאני הבהיר: "על כל הסנקציות להיות מוסרות עוד באותו יום"

הנשיא האירני חסן רוחאני הזהיר היום כי ארצו לא תחתום על הסכם גרעין "אם הסנקציות הכלכליות המוטלות עלינו לא יוסרו עוד באותו יום בו ההסכם ייחתם". רוחאני אמר את הדברים בנאום ששודר בטלוויזיה הממלכתית בארצו, אך למעשה כיוון את דבריו לאוזני מנהיגי העולם ושש המעצמות, שעד לימים האחרונים נשאו ונתנו מול נציגיו בלוזאן שבשווייץ.

קרי וזריף במהלך השיחות בלוזאן, בשבוע שעב (רויטרס)

במהלך הנאום ששודר ברחבי המדינה, עקץ הנשיא האירני את נשיא ארה"ב ברק אובמה, המוביל את הקו האמריקני במו"מ. "מה שהשגנו בשיחות הוא שאובמה הודה בבירור שאירן לא תיכנע לשום לחץ, סנקציות או הפעלת כוח", התגאה רוחאני.

לדבריו, אם העולם מעוניין בעימות מול אירן בכל מישור שהוא - צבאי או טכנולוגי, צפוי לו כישלון חרוץ. "בשיחות אנחנו לא רוצים להביס את הצד השני ואז לצאת ולומר לעולם שהם הפסידו ואנחנו ניצחנו", הבהיר הנשיא האירני את עמדתו.

נציגי אירן והמעצמות בשוויץ (רויטרס)

בשבוע שעבר הודיעו הצדדים חגיגית על הגעה להבנות, שצפויות להיחתם באופן סופי ביוני ולאפשר לאירן להמשיך בתכנית הגרעין, למטרות שלום בלבד, ולמנוע בכך את התחמשותה בנשק האסור. בישראל עדיין עוקבים בדאגה אחר ההתפתחויות וממשיכים לשגר אזהרות לעולם בתקווה שתנאי ההסכם יישתנו עד למועד החתימה הסופי.