נשיא אירן: "הסכם ייחתם רק כשהסנקציות יוסרו"

בנאום שנשא בארצו ושודר בטלוויזיה הממלכתית, שיגר נשיא אירן מסר לשש המעצמות לפיו עליהן להסיר מיידית את ההגבלות הכלכליות. "אובמה הבין שאירן לא תיכנע לכוח, לחץ או סנקציות", הבהיר רוחאני. על הלחימה בתימן אמר: "תלמדו מגורלו של סדאם"

נשיא אירן רוחאני, ארכיון (רויטרס)

"לא נחתום על הסכם גרעין אם הסנקציות הכלכליות המוטלות עלינו לא יוסרו עוד באותו יום", כך מזהיר היום (חמישי) נשיא אירן חסן רוחאני בנאום ששודר בטלוויזיה הממלכתית בארצו, אך כוון לאוזני מנהיגי העולם ושש המעצמות, שעד לימים האחרונים נשאו ונתנו מול נציגיו בלוזאן שבשווייץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך הנאום ששודר ברחבי המדינה, עקץ הנשיא האירני את נשיא ארה"ב ברק אובמה, המוביל את הקו האמריקני במו"מ. "מה שהשגנו בשיחות הוא שאובמה הודה בבירור שאירן לא תיכנע לשום לחץ, סנקציות או הפעלת כוח", התגאה רוחאני.

קרי מול זריף, שבוע שעבר (רויטרס)

לדבריו, אם העולם מעוניין בעימות מול אירן בכל מישור שהוא - צבאי או טכנולוגי, צפוי לו כישלון חרוץ. "בשיחות אנחנו לא רוצים להביס את הצד השני ואז לצאת ולומר לעולם שהם הפסידו ואנחנו ניצחנו", הבהיר הנשיא האירני את עמדתו.

רוחאני התייחס גם ללחימה בתימן, שם המורדים החות'ים, הנחשבים לבני חסותה של הרפובליקה האסלמית, פועלים להפלת המשטר. "תימן לא תיכנע להפצצות", הזהיר הנשיא את כוח הקואליציה הפועל במדינה. "עשיתם את זה בלבנון, עירק וסוריה ולמדתם שזו הייתה טעות. תלמדו את המסר מגורלו של סדאם חוסיין".

הנציגים בלוזאן, ארכיון (רויטרס)

בשבוע שעבר הודיעו הצדדים חגיגית על הגעה להבנות, שצפויות להיחתם באופן סופי ביוני ולאפשר לאירן להמשיך בתכנית הגרעין, למטרות שלום בלבד, ולמנוע בכך את התחמשותה בנשק האסור. בישראל עדיין עוקבים בדאגה אחר ההתפתחויות וממשיכים לשגר אזהרות לעולם בתקווה שתנאי ההסכם יישתנו עד למועד החתימה הסופי.