ארה"ב הוציאה אזהרת מסע בינלאומית לכלל אזרחיה

הממשל האמריקני חושש מפני מתקפות אירניות נגד ארה"ב אחרי שאתמול האשים הממשל את אירן בתכנון מתקפת טרור על אדמת ארה"ב ובניסיון להתנקש בשגריר סעודיה בוושינגטון. שגריר אירן באו"ם הביע זעם על האשמותיה של ארה"ב. מחלקת המדינה האמריקנית הוציאה אזהרת מסע בינלאומית לכלל אזרחי המדינה

חשש בממשל בוושינגטון (חדשות 2)

מחלקת המדינה האמריקנית הוציאה אזהרת מסע כלל עולמית לאזרחיה ברחבי העולם, מחשש למתקפות נגד ארצות הברית. החשש מגיע על רקע האשמותיה של ארצות הברית את אירן בתכנון התנקשות בחייו של שגריר סעודיה בוושינגטון, עדאל אל-ג'ובייר, ובוושינגטון מזהירים מפני פעולות נקם נגד אזרחים אמריקניים במדינות שונות. 

"ממשלת ארצות הברית מעריכה שתוכנית ההתנקשות בשגריר הסעודי, שגובשה בגיבויה וסיועה של אירן, מדגישה את מאמציו של הממשל האירני להוציא אל הפועל פעולות טרור נגד דיפלומטים ממדינות שונות", נכתב בהודעת מחלקת המדינה.

מוקדם יותר הלילה הגיש שגריר אירן באו"ם מוחמד חזאי, למזכ"ל האו"ם באן קי מון, מכתב ובו הוא מביע זעם על האשמותיה של ארה"ב לפיהם טהרן הייתה מעורבת בתכנון התנקשות בשגריר סעודיה בוושינגטון. "האומה האירנית רואה במהלך של וושינגטון איום ישיר עליה וליציבות באזור המפרץ הפרסי", נאמר במכתב.

סוכלה מתקפה אירנית בארה"ב 

ה-FBI ומשרד התובע הפדרלי בארה"ב הודיעו אתמול כי הם הצליחו לסכל מזימה אירנית שהייתה אמורה להיות "פיגוע טרור עצום בשטחה של ארצות הברית", לראשונה מאז פיגועי ה-11 בספטמבר. מדובר במתקפת טרור רצחנית שנהגתה, מומנה ותוכננה בטהרן, וכללה את חיסולו של שגריר ערב הסעודית בבירה האמריקנית, שהיה אמור לעלות עם רכבו על מטען נפץ, ועוד סדרת פיגועים בשגרירות ישראל ובשגרירות הסעודית בוושינגטון.

התובע הכללי בארה"ב, אריק הולדר, כינה אמש את הפיגוע שתוכנן "מזימה בינלאומית של רציחות". המבצע לסיכול ה"מגה פיגוע" החל בחודש מאי האחרון, כשאמריקנים מטקסס ממוצא אירני ניסו לאתר קרטל סמים מקסיקני שיסייע להם בארגון וביצוע הפיגועים. אחד מסוחרי הסמים המקסיקנים שעמם האירנים יצרו קשר היה סוכן חשאי אמריקני, והוא זה שהעביר את ההתרעה הראשונה למשרד התובע ביוסטון.

אחד העצורים: איש יחידת העילית של משמרות המהפכה 

חלק מהתכנון: פיצוץ שגרירות ישראל (חדשות 2)
ההליכים המשפטיים נגד שני החשודים כסוכנים אירנים, מנסור ארבאבסיאר ורולאם שקורי, החלו אתמול עם חשיפת הפרשה. ארבאבסיאר בן ה-56, בעל אזרחות כפולה אמריקנית-אירנית, מסר שהוא כוון על ידי "גורמים בכירים בממשל האירני", בהם "חבר בצבא אירן שאינו לובש מדים" - על פי ההערכות, תיאור של איש מודיעין ממשמרות המהפכה האירניים.

ארבאבסיאר הודה עוד בחקירתו, על פי הרשויות, כי המתקפה עלתה כ-1.5 מיליון דולר ונועדה לחסל את השגריר הסעודי באמצעות הפעלת מטען חבלה במסעדה. הנאשם האירני עדיין לא אמר בקולו כי הוא מודה בהאשמות המיוחסות לו, והופעתו בבית המשפט בניו יורק הייתה קצרה מאד ו"נועדה לפרוטוקול".

החשוד השני, שקורי, הוא ככל הנראה חבר ב"כוח אל-קודס" - יחידת העילית של משמרות המהפכה, שהגיע מאירן לסייע במבצע הטרור. השניים יואשמו בחמישה סעיפים, בהם קשירת קשר לביצוע רצח גורם זר, קשירת קשר לשימוש בנשק להשמדה המונית ועוד. על פי הפרסומים ישנו חשוד נוסף, אך שמו לא מוזכר.

עוד בתכנון: פיגוע בשגרירות ישראל גם בארגנטינה

נוסף על המתקפה בוושינגטון, מתכנני הפיגוע שוחחו ביניהם גם על אפשרות של פיצוץ השגרירויות של ישראל וסעודיה בארגנטינה, כך אישרו גורמים במשרד התובע הכללי בוושינגטון. אירן היא זו שעמדה מאחורי הפיגוע בשגרירות ישראל בארגנטינה ב-1992, וכן תכננה וביצעה בשיתוף חיזבאללה את הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994.

הבית הלבן אישר אתמול את המידע על חשיפת חוליית הטרור האירנית. הנשיא ברק אובמה אמר שמדובר ב"הישג משמעותי" והוסיף כי הוא רואה בחשודים שנעצרו סוכנים של המשטר האירני. "הנשיא עודכן על הנושא בחודש יוני האחרון והוא הורה לכל הגורמים הרשמיים לסייע בחקירה", אמר דובר הבית הלבן. גם הילרי קלינטון התייחסה לסיכול הפיגוע ואמרה כי המזימה רק מבודדת את טהרן עוד יותר.

שגריר אירן באו"ם דחה בתגובה את מה שהוא מכנה "האשמות חסרות בסיס", אולם משרד האוצר האמריקני הודיע שהוא מפעיל סנקציות כנגד חמישה בני אדם שעמדו מאחורי מימון המזימה, בהם ארבעה חברים בכירים במשמרות המהפכה האירניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת