בזכות הטכנולוגיה: גבר משותק מצליח לחוש מגע

עמוד השדרה של טים המס נפגע קשות בתאונת אופנוע לפני 7 שנים ונותר משותק מהצוואר ומטה. השבוע, בזכות טיפול ניסיוני שבמסגרתו משתילים אלקטרודות על פני השטח של המוח, הצליח טים לראשונה אחרי שנים לגעת בבת זוגו. כך זה נראה

טים נוגע לראשונה בחברתו (AP)

זהו רגע שרוב האנשים לא מקדישים לו יותר מידי תשומת לב. אבל בשביל טים המס, הנגיעה בבת הזוג שלו היא שאיפה עליה הוא חולם שבע שנים.

המס בן ה-30 נפצע קשה בתאונת אופנוע ב-2004 ונותר משותק מהצוואר למטה. למרות שהוא אומר על עצמו שהוא "שבור", אחרי התאונה נותרה בו התקווה שיום אחד הוא יוכל לזוז ולהרגיש שוב.

בחודש אוגוסט השתתף המס ה בטיפול ניסיוני שנמשך 30 יום, במהלכו מדענים מאוניברסיטת פיטסבורג בדקו טכנולוגיה חדשה: הם העניקו לטים זרוע רובוטית בה הוא שלט על ידי מוחו שלו.

בעזרת שתל של אלקטרודות על משטח מוחו, המס השתמש במחשבות שלו כדי להזיז בתחילה כדור על מסך המחשב. אותו הכדור מזיז גם את הזרוע. כמה ימים אחרי הניתוח ואחרי הרבה מאוד אימונים של המוח, הוא הצליח ללחוץ את ידו של אחד הרופאים. מיד אחר כך הוא התפנה למגע רך על עורה של בת זותו.

"כולם הריעו כשנגעתי ברופא", אומר המס. "מה הרגשתי? מילים לא יכולות לתאר את זה, זה היה פשוט רגש טהור שחלף בי, חברה שלי אמרה לי להחזיק לה את היד, עד היום לא יכולתי להחזיק לה את היד".

ד"ר מיכאל בונינגר מבית הספר לרפואה של פיטסבורג מספר, "ממש נדהמנו מההתקדמות שהוא עושה". המומחה הסביר שהטכנולוגיה נמצאת עדיין בשלבי פיתוח מוקדמים ואמר כי הוא מקווה שיום יגיע והאלקטרודות יהיו אלחוטיות ובסופו של דבר יאפשרו תנועה של השרירים על ידי מחשבה: "אני חושב שהפוטנציאל כאן הוא אדיר, כשראיתי את הפנים שלו כשהוא נגע במשהו, זה היה דבר מדהים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת