אפגניסטן: הוצאה להורג מול המצלמה

כוחות נאט"ו מתכוננים לעזוב את אפגניסטן אחרי עשור, בוושינגטון מתגאים על סילוק שלטון הטליבאן, אבל סרטון וידאו שמתעד הוצאה פומבית להורג מוכיח: המשטר החדש לא באמת שונה ממשטר הטליבאן. כך ייעשה למי שרצח את בעלה של אהובתו

כוחות נאט"ו מתכוננים לעזוב את אפגניסטן אחרי עשור, בוושינגטון מתגאים על סילוק שלטון הטליבאן, אבל סרטון וידאו שמציג הוצאה פומבית להורג מוכיח: המשטר החדש לא באמת שונה ממשטר הטליבאן. את התיעוד חשף כתב רשת CNN ניק פייטן וולש.

אחרי עשור של נוכחות כוחות אמריקנים במדינה ונסיונות בלתי פוסקים לבסס את שלטונו של חמיד קרזאי, מערכת המשפט השבטית והברוטלית חוזרת. התמונות שלפניכם, שצולמו בחודש שעבר באמצעות טלפון נייד באזור גורהארמו שבמערב המדינה - אזור שנמצא בהישג ידם של ממשלת אפגניסטן וכוחות נאט"ו, מתעדות הוצאה פומבית להורג של אדם שנאשם ברצח בעלה של אהובתו.

השופט הוא מנהיג המיליציה המקומית, והתליין - אביו של הקורבן. בסרטון נראה הנידון למוות, כשסביבו כמה עשרות גברים, חלקם חמושים. רגע לפני מותו יורד הנאשם על ברכיו ומתפלל. בשלב הזה מתקרב אביו של הנאשם אל בנו, יחד עם מלווה שפוקד עליו: "תחזיק את הרובה ישר". 

האב פותח באש. "תפסיק לירות, יא חמור", צועקים האנשים שמסביב. מנהיג המיליציה הורה לאב לירות רק פעמיים, אבל האב - לא הפסיק. "הוא עדיין חי", הם אומרים, "אבל לא להרבה זמן...".

ראש המיליציה מולה מוסטפא ואנשיו שולטים באזור בכוח הזרוע. הם שומרים על האזור מהטליבאן, ובתמורה הממשלה נותנת להם אישור להפעיל את המערכת המשפטית הידועה לשמצה שלהם. אין ספק שזו לא הפשרה שארצות הברית דמיינה לפני עשור - להביא לכאן מערכת משפט מהירה וצודקת.

אחד מהצופים בהוצאה להורג מספר כי "מולה מוסטפא אסף סביבו מולות כדי לבצע צדק על פי חוקי השריעה המוסלמים. המולה ביקש מהאב לסלוח לבן ולקחת חלק מאדמות והנשים של המשפחה כפיצוי, אבל האב סירב ולכן המולה הורה על הוצאה להורג. מולה מוסטפא לא לוקח שוחד", מסביר האיש. "הנאשם ניסה לקנות את שחרורו, אבל המולה סירב".

בני משפחתו של הנידון למוות מספרים שהם הוכו בזמן החקירות, אך הם מבינים את מערכת המשפט של המולה אחרי הרצח . "זה טוב אם יהיה כאן משפט וסדר, אנחנו רוצים ממשל חזק, אין כאן משטרה או נוכחות של חמושים. למולא מוסטפא יש קשרים עם הממשל. אם הוא לא היה הורג משהו, אז המולה לא היה נוגע בו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת