בעקבות פיזה: גם הביג בן עקום

פסגתו של המגדל שהפך לסמלה של לונדון זז בשנים האחרונות ב-48 ס"מ לכיוון צפון מערב, ועכשיו זה כבר ניכר לעיני כל: ה"ביג בן" נוטה על צידו. הסיבה: הרכבת התחתית משפיעה על הקרקע ופוגעת ביסודות המגדל. במשרד מהנדס העיר הלונדוני אומרים שאם לא ייעשה דבר, המגדל המפורסם פשוט יתמוטט

הביג בן פוזל צפון מערבה (רויטרס)

מגדל ה"ביג בן" המפורסם בלונדון מזכיר בימים אלה את המגדל המוכר בפיזה, ומסיבה לא חיובית במיוחד: שני המגדלים שלו נוטים על צידם.

בעבר, נטייתו של הביג בן הייתה שמועה בלבד, ובלונדון אמרו כי רק המהנדסים שמים לב לכך. אבל היום זה כבר ברור לעיני כל: המגדל "מתכופף". במשרד מהנדס העיר של הבירה הלונדונית אומרים שהרכבת התחתית משפיעה על הקרקע ומזיקה ליסודות המגדל - ולכן הוא נוטה. מהנדסי העיר מודים כי אם לא ייעשה דבר בעניין - יום יבוא והמגדל ייפול.

בעוד 5000 שנה, הוא יתנגש במשרד ראש הממשלה

ה"ביג בן" הוא למעשה שמו של הפעמון הגדול בעולם, הממוקם בראש המגדל. אבל עם הזמן, המבנה שהוקם ב-1853 'אימץ לעצמו' את השם והפך לאחד מסמליה המובהקים של הבירה הבריטית.

בשיא גובהו מתנשא המגדל לגובה של 98 מטרים, אבל עכשיו השיא הזה זז ב-48 סנטימטרים - נטייה של 0.26 מעלות לכיוון צפון מערב, ושישית ממידת הנטייה של מגדל פיזה. במשרד מהנדס העיר אומרים שבשנים האחרונות המגדל זז יותר ויותר ואפילו גרם לסדקים אצל השכנים - בקירות בית המחוקקים הבריטי.

הפרופסור ג'ון בורלנד מהקולג' המלכותי של לונדון אמר כי "שמעתי תיירים שאומרים 'אני לא חושב שהוא ישר'. הם צודקים בהחלט. אם לא נעשה משהו בשנים הקרובות - הוא עשוי ליפול". אם המגדל ימשיך פשוט לנטות מבלי ליפול, בקצב הנוכחי - הוא יתנגש במשרד ראש הממשלה הבריטי בעוד 5000 שנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת