צרפת : הולנד ואוברי הם המועמדים הסופיים בבחירות במפלגה הסוציאליסטית

הבחירות בצרפת ייערכו בחודש אפריל 2012. הנשיא המכהן ניקולא סרקוזי צפוי לבקש כהונה נוספת, אך על פי סקרי דעת הקהל בצרפת הציבור הצרפתי עייף מהשלטון הסוער של הימין. אמש גרפו פרנסואה הולנד ומרטין אוברי את רוב הקולות בהצבעה על ראשות המפלגה. מי מהם יוביל את המפלגה הסוציאליסטית בבחירות?

צרפת מתכוננת לבחירות 2012: שני המנהיגים הסוציאליסטים שבלטו לפני הבחירות אמש, הם אלו שיתמודדו בעוד שבוע - ראש בראש על הזכות לעמוד בראש המפלגה הסוציאליסטית. על פי סקרי דעת קהל במדינה, הנציג שייבחר מבניהם צפוי לנצח את הנשיא המכהן ניקולא סרקוזי בבחירות הכלליות הבאות במדינה.

מנהיג המפלגה לשעבר פרנסואה הולנד קיבל 39% מהקולות בפריימריז שנערך אמש, והמנהיגה הנוכחית מרטין אוברי קיבלה 31% מהקולות. הולנד הפך למועמד המועדף על השמאל הצרפתי אחרי שדומיניק שטרוס קאהן פרש מהמירוץ בגלל פרשת התקיפה המינית בניו יורק.

סגולן רויאל שהפסידה לסרקוזי בבחירות שנערכו ב 2007, ניסתה לשוב ולרוץ הפעם, אבל הבוחרים, לא העניקו לה את המנדט. "אני מאוד מאוכזבת, אני לא יודעת מה להגיד לתומכים שעבדו איתי", היא אמרה בדמעות לאחר ההפסד. הולנד, בעלה לשעבר ואחד מיריביה המרכזיים, מתכונן עכשיו למסע מול אישה חזקה יותר - אוברי, שלא צפויה לוותר בקלות.

"סרקוזי בשפל חסר תקדים"

ג'רום סיינט מארי, שערך סקר דעת קהל אודות הפופולאריות של הנשיא הצרפתי המכהן, ציין לפני הבחירות שנערכו אתמול, כי "מדד הפופולאריות של סרקוזי נמצא בשפל חסר תקדים, של 35% תמיכה, ללא כל קשר למועמד שיתמודד מולו". מארי הוסיף כי "הנשיא הנוכחי צפוי להפסיד בסיבוב השני של הבחירות לנשיאות, למתמודדים מרטין אוברי או פרנסואה הולנד, אם יתמודד מול הפוליטיקאית סגלון רויאל, צפוי מרוץ צמוד מאוד".

ניתן לקבוע כי הבחירות במפלגת השמאל הצרפתית עשויות למעשה לקבוע מי יהיה נשיא המדינה החל מחודש אפריל 2012. אף מועמד לא השיג 51% מהקולות בסיבוב הראשון ולכן הבחירות הולכות לסיבוב שני  אחד בסיבוב השני שיערך ביום ראשון הבא, שני המנצחים מתכוננים לשבוע לא קל.

שניים מהמועמדים המובילים בשמאל ניהלו נישואים כושלים בעבר

שניים מהמועמדים המובילים בשמאל הצרפתי - הולנד ורויאל, היו נשואים בעבר. בתקשורת המקומית מדווחים כי יותר מאשר שהשניים מתנגדים לימין, הם שונאים אחד את השניה. מקורביה של רויאל סבורים שהולנד עשה בעבר הכול כדי שרעייתו לשעבר תפסיד לסרקוזי בבחירות הקודמות ואולי גם אמש . רויאל כבר אמרה בעצמה על בעלה לשעבר, כי הוא אינו האיש המתאים להנהיג את צרפת בעתות משבר.

מנגד, מנסה פרנסואה הולנד להישאר מאופק. "הצבעתי בעד הצעות החוק הסוציאליסטיות , בדומה למועמדים האחרים, ואני מחויב לעקרונות האלה. ברור שכעת המצב השתנה, הצמיחה ב-2012 כבר נבלמה והיא נמוכה מהציפיות. כבר מרגישים את השפעת המשבר הכלכלי, אך הצעות החוק הן לחלוטין שלי."

ובעוד השניים רבים - מרטין אוברי מנהיגת המפלגה הסוציאליסטית, עשויה לתפוס את הבכורה. השבוע היא ציינה כי "למרות המשבר העמוק, אנשיי ואני פוגשים את אלו המאמינים שבמהלך של יום אחרי יום, נוכל לצאת מהמשבר הזה ולהעביר את המדינה הזו לידיו של שלטון אחר".

"בעוד חצי שנה הולנד והסוציאליסטים ישלטו בצרפת"

אוברי הוסיפה כי היא "מאמינה שלא נצליח לנצח את המפלגות הימניות הקיצוניות, ולא נצליח לשנות את המערכת הנוכחית. כדי לעשות את זה, אנו צריכים לשנות את המערכת הצרפתית והאירופאית ואנחנו, כמו שאומרים - "שמאל עדין".

הנעלם האחרון במערכת הבחירות הססגונית בצרפת, הוא האיש שישב עד לא מזמן בכלא האמריקני - דומיניק שטראוס קאהן, שהיה אמור להיות מעומד בולט, אך עקב פרשות המין שאופפות אותו, הוא ככל הנראה ייאלץ להמתין לבחירות הבאות.

"פרנסואה הולנד בחר להיות 'אנטי סרקוזי' ו'אנטי- דומיניק שטראוס קאהן', הוא הציג את עצמו כמועמד של המרכז בשנה האחרונה, זה עובד עבורו היטב", אמר סיינט מארי וציין כי "לאחר תקופת סוערת של חמש שנות נשיאות, רוב הצרפתים רוצים להירגע ולחזור לסגנון הרבה יותר קלאסי של שליטה, בעוד קצת יותר מחצי שנה - הולנד והסוציאליסטים ישלטו בצרפת".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת