אירן מאיימת על ארדואן: "ננתק קשרים דיפלומטיים"

גורמים בסביבתו של האייטולה האירני עלי חמנאי שולחים מסרים מאיימים לעבר ממשלת טורקיה. "ההתנהגות של הבכירים בטורקיה כלפי סוריה ואירן היא טעות, אני מאמין שהם פועלים על פי מטרותיה של ארצות הברית", אמר גנרל בכיר ממשרדו של חמנאי

האייטולה עלי חמנאי (רויטרס)

בכירים אירנים מאיימים על ארדואן: אחד מעוזריו הבכירים של האייטולה האירני עלי חמנאי, אומר שטורקיה מוכרחה לשנות את עמדותיה בנוגע לסוריה. הנציג האירני התייחס למגן הטילים של נאט"ו שהוצב בשטחה של טורקיה, ועל התחזקות הזרם החילוני-מוסלמי בעולם הערבי.

בדברים שהגיעו ממשרדו של המנהיג הרוחני, הגוף הבכיר ביותר במדינה, יש גם איום. על פי סוכנויות הידיעות "מאהר", ההודעה מאירן אומרת שאם טורקיה לא תשנה את עמדותיה, היא עשויה להתייצב מול "בעיות בתוך גבולותיה ועם שכנותיה".

יועצו הביטחוני של האייטולה עלי חמנאי, תיאר את חדירתו של ראש הממשלה הטורקי לעולם הערבי כ"בלתי צפויה ובלתי מתקבלת על הדעת", כך מצטט כתב סוכנות הידיעות מאהר. בשבועות האחרונים המתיחות בין שתי המדינות המזרח תיכוניות, המוסלמיות הלא ערביות, גוברת.

טורקיה מציבה את עצמה ואת הממשל שלה כדוגמה לממשלים ערביים שיקומו אחרי ה"אביב הערבי", ובטהרן לא אוהבים את הסגנון המערבי של טורקיה. יותר מכך, טהראן רואה בסוללת הטילים שהוצבה בשטחה של טורקיה על ידי ברית נאט"ו איום ישיר נגד המדינה השיעית והשמרנית.

"ההתנהגות של הבכירים בטורקיה כלפי סוריה ואירן היא טעות, אני מאמין שהיא פועלת על פי מטרותיה של ארצות הברית", אמר הגנרל יחיה ראחים. "אם טורקיה לא תפסיק במדיניות השנויה במחלוקת הזו, היא תתמודד גם עם העם הטורקי שידחה את הממשל מפנים, והמדינות השכנות - סוריה, עירק ואירן שיקטעו את הקשרים הדיפלומטים איתה", אמר ראחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת