מנכ"ל אפל האגדי סטיב ג'ובס הלך לעולמו בגיל 56

ענקית הטכנולוגיה "אפל" הודיעה הלילה על מותו של המייסד השותף והמנכ"ל האגדי, סטיב ג'ובס, שהלך לעולמו בגיל 56 לאחר מאבק במחלת הסרטן. מעריציו של ג'ובס ברחבי העולם מתייצבים לאות אבל בחנויות אפל, אבל ברשת כבר נפוצו שמועות על כך שג'ובס מת ימים לפני השקת האייפון 4S, אך מותו נשמר בסוד כדי לא להאפיל על ההכרזה

יממה לאחר שענקית הטכנולוגיה "אפל" הציגה את גרסתו החדשה של מכשיר האייפון, הודיעה החברה על מותו של סטיב ג'ובס, המייסד השותף, יושב הראש, והרוח החיה מאחוריה לאורך השנים.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהודעה שפורסמה באתר הבית של "אפל" נכתב: "איבדנו גאון בעל חזון יצירתי והעולם איבד בן אדם מדהים, אלה איתנו שהיו בני מזל שזכו להכיר ולעבוד עם סטיב איבדו חבר יקר ומורה דרך מעורר השראה. סטיב משאיר מאחוריו חברה שרק הוא היה יכול לבנות, רוחו לעולם תהיה היסוד של אפל".

בשנת 2004 התגלתה אצל ג'ובס מחלת הסרטן בלבלב. בשלוש השנים האחרונות ניתן היה לראות כי ירד במשקלו בצורה ניכרת. בינואר השנה יצא ג'ובס לחופשת מחלה מסיבה לא ברורה, אך הופיע במסיבות עיתונאים ובהשקות מוצרים של חברת אפל מפעם לפעם.

לפני שישה שבועות כתב ג'ובס לחברי ההנהלה של "אפל" כי הוא חש שאינו יכול יותר למלא את תפקידו. "תמיד אמרתי שאם יגיע היום שבו לא אוכל למלא את החובות והציפיות ממני כמנכ"ל אפל, אני אהיה הראשון שאספר לכם על כך ", כתב ג'ובס, "לצערי הוא הגיע היום". הוא המשיך לכהן כיו"ר חבר המנהלים של החברה.

התפטרותו נחשבה לצפויה ולא תפסה את החברה בהפתעה. בעקבות ההודעה הודיעה אפל כי את תפקיד המנכ"ל ימלא טים קוק, שנחשב ליורש הבטוח של ג'ובס.

אחד היזמים האגדיים בהיסטוריה העולמית כולה

את חברת אפל ייסד ג'ובס ב-1976 והפך עם השנים לפנים המזוהות ביותר עימה. בשנות ה-80 הוא פיתח את מחשב המקינטוש שהביא את בשורת המיחשוב הביתי לעולם המערבי. הוא עזב את החברה במהלך שנות ה-80 אך חזר אליה ב-1996. בעשור האחרון, הפך ג'ובס את אפל למובילה בתחום הטכנולוגיה האישית כשזו ייצרה את האייפוד, האייפד והאייפון.

ג'ובס נחשב לאחד מהיזמים האגדיים בהיסטוריה של ארה"ב ושל העולם כולו. לפנות בוקר פירסמו באתר "אפל" את ההודעה המצערת, ממנה חששו מחזיקי המניות ואוהדיה במשך חודשים ארוכים. בחברה ציינו כי "כל מי שרוצה להביע ולחלוק את צערו עקב מותו של ג'ובס מוזמן לשלוח מייל לכתובת: rememberingsteve@apple.com.

מחליפו של ג'ובס, מנכ"ל אפל המכהן טים קוק, שלח לעובדי החברה הודעה במייל ובה כתב: "אין מילים לתאר את העצב הגדול שאנו חשים על מותו של סטיב או את הכרת התודה על ההזדמנות לעבוד איתו". קוק הדגיש כי "נקדיש את עצמנו להמשיך את העבודה שהוא אהב כל כך".

העולם כולו קיבל בעצב רב את הידיעה על מותו של מנכ"ל "אפל" האגדי. מייסד ונשיא מיקרוסופט, ביל גייטס, כתב הלילה בהודעה ששלח כי "היה כבוד גדול באופן מטורף, לעבוד עם סטיב, אנחנו בני מזל שזכינו לעבוד עמו. אתגעגע לסטיב מאוד".

מייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, הודה לג'ובס בהודעת פייסבוק שפרסם: "תודה שהיית מורה וחבר. הראית לי שבאמצעות כל מה שאתה יוצר, אפשר לשנות את העולם, אתגעגע אלייך".

"סטיב ג'ובס היה המנכ"ל הטוב ביותר בארה"ב ב-25 השנים האחרונות", מסר מנכ"ל גוגל לשעבר, אריק שמידט, בהודעה שפרסם. "הוא שילב באופן ייחודי נגיעה אמנותית עם חזון הנדסאי ובנה חברה יוצאת דופן. הוא אחד המנהיגים הגדולים ביותר בהיסטוריה של אמריקה".

הידיעה על דבר מותו של ג'ובס הגיעה במהירות גם לבית הלבן, ונשיא ארה"ב ברק אובמה בחר לצייץ בטוויטר שלו וספד לג'ובס: "מישל ואני התעצבנו לשמוע על לכתו של סטיב ג'ובס. סטיב נמנה בין גדולי הממציאים האמריקנים, אמיץ מספיק לחשוב שונה ולהאמין שהוא יכול לשנות את העולם ומוכשר מספיק כדי לעשות זאת. באמצעות בניית אחת החברות המצליחות בעולם שהתחילה במוסך שלו, הוא גילם את רוח התושייה האמריקנית. באמצעות המצאת מחשבים אישיים והבאת האינטרנט לכל כיס וכיס, הוא הפך את  מהפכת המידע לא רק לישירה, אלא גם לאינטואיטיבית ומהנה. העולם איבד איש חזון, ואין הוקרה גדולה יותר להצלחתו של סטיב מאשר העובדה שרבים מהעולם למדו את תשוקתו למכשיר שהוא המציא. מישל ואני שולחים את תנחומינו ותפילתנו לאשתו של סטיב, לורן, משפחתו ואוהביו".

השמועות ברשת: "ג'ובס הלך לעולמו לפני השקת האייפון ביום שלישי"

בשעות האחרונות מאז ההודעה על מותו, מעריציו הרבים של ג'ובס מגיעים להתאבל בחנויות אפל ברחבי העולם, ברשתות החברתיות פייסבוק וטוויטר כולם מצייצים על מותו. לצד הבעת צער ושיתוף בתחושות בעקבות מותו, נפוצות בשעות האחרונות גם שמועות המדברות על כך שהעיתוי של מותו יום לאחר ההכרזה על מכשיר האייפון החדש - אינו מקרי.

חלק מהשמועות עוסקות באפשרות שג'ובס מת כבר ימים לפני ההכרזה, ומשפחתו בשיתוף עם אפל החליטו לשמור על הדבר בסוד כדי לו להאפיל על האירוע. על פי שמועות אחרות, מצבו הקשה והידרדרות במצב בריאותו של ג'ובס הביאו אותו לשים קץ לחייו או לנקוט בהמתת חסד. במהלך היום יתבהרו הפרטים המלאים על נסיבות מותו.