נדחתה הצעה לגינוי סוריה במועצת הביטחון

ארצות הברית ומדינות אירופה גיבשו נוסח הצעה מרוכך הקורא לאיים על סוריה בסנקציות על הטבח המתמשך באזרחי המדינה, אך רוסיה וסין לא התרצו והטילו וטו על החלטת מועצת הביטחון. 9 מדינות תמכו בהצעה ו-4 נמנעו. בוושינגטון "זועמים" על ההחלטה ושגריר ישראל באו"ם פרושאור אמר בתגובה: "תעודת עניות לקהילה הבינלאומית"

מועצת הביטחון של האו"ם דחתה הלילה הצעה לגינוי סוריה לאחר שסין ורוסיה הטילו עליה וטו. ההצעה נדחתה למרות שגובש נוסח מרוכך יותר שלא כלל איום מפורש על עיצומים נגד סוריה. תשע מדינות תמכו בהצעה, ארבע מדינות נמנעו ורוסיה וסין הן שתי המדינות שהתנגדו.

רוסיה וסין השתמשו בזכות הוטו שבידן על מנת לטרפד הצעה לגנות את סוריה ולאיים בהטלת סנקציות על משטרו של בשאר אסד בגין הפגיעה המתמשכת באזרחי המדינה. את ההצעה העלתה צרפת בסיוען של גרמניה, בריטניה ופורטוגל שפעלו לרכך מספר פעמים את הנוסח המוצע על מנת לגייס את תמיכתן של רוסיה וסין, אך ללא הועיל.

שגרירת ארה"ב באו"ם סוזן רייס אמרה כי "וושינגטון זועמת על כישלון הגינוי לסוריה באו"ם, מועצת הביטחון צריכה לנקוט בצעדים חמורים וממוקדים נגד דמשק". רייס הוסיפה כי "ארצה לא תשקוט עד שמועצת הביטחון תכיר באחריותה הישירה לעצירת הדיכוי בסוריה".

שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור הגיב גם הוא לדחיית הצעת הגינוי: "החלטת מועצת הביטחון הינה תעודת עניות לקהילה הבינלאומית בכלל ולרוסיה בפרט. קוצר הראייה של מועצת הביטחון משתווה רק לקוצר הרואי של רופא העיניים בשר אסד, הטובח בבני עמו יום אחר יום", אמר פרושאור והדגיש כי "אלה העומדים מנגד בשעה קריטית זו לעם הסורי, יישאו על מצפונם את המשך משטרו של העריץ מדמשק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת