פוטין רוצה להקים "ברית מועצות" חדשה

התבטאות חריגה מפיו של ראש ממשלת רוסיה שמתכוון להפוך לנשיא רוסיה שוב בחודש מרס הקרוב. פוטין אמר לתקשורת הרוסית שעכשיו זה הזמן הנכון ליצור ברית בגבולות דומים לאלו של ברית המועצות שייקרא "האיחוד האירו-אסיאתי". "שיתוף פעולה הדוק שנשען על ערכים משותפים - זה הצורך של ימים אלה", לדבריו

פוטין. חולם על ברית המועצות (רויטרס)

מישהו אמר שיגעון גדלות? ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין מציע להקים "איחוד אירו-אסיאתי" של המדינות שהיו חברות בעבר בגוש הקומוניסטי, המדינות הסובייטיות לשעבר. פוטין אומר שגוש שכזה עשוי להיות כוח כלכלי עולמי שיכול להתחרות בכלכלות הגדולות של ארצות הברית, האיחוד האירופי והכוחות העולים מאסיה.

פוטין, שכבר כינה בעבר את נפילת הגוש הסובייטי ב-1991 כ"קטסטרופה הגיאופוליטית של המאה העשרים", טוען שזה אינו ניסיון לחדש את עוצמתה של מוסקבה כפי שהייתה אחרי מלחמת העולם השנייה.

במאמר שפורסם היום בעיתון הרוסי "איזבסטייה", פוטין אומר: "אנחנו אחת הנקודות החשובות בעולם, אנו חוליה מקשרת חיונית בין אירופה לבין אסיה". פוטין, שמתכוון להחזיר לידיו את הנשיאות בבחירות שיערכו בחודש מרס הקרוב מפעיל לא אחת את כוחו במדיניות החוץ מול מדינות רבות בגוש המזרחי של אירופה. כך היה למשל במקרים של הגז האוקראיני וברדיפת ארגונים מוסלמים באזור הקווקז.

ניו יורק, ברלין, בייג'ין, מוסקבה ?

"אין שיח שנוגע להקמתה מחדש של ברית המועצות בשום דרך", אומר פוטין, "זה יהיה נאיבי לנסות ולשקם או להעתיק דברים ששיכים לעבר, אבל שיתוף פעולה הדוק שנשען על ערכים משותפים, כלכלה ומערכות פוליטיות זה הצורך של הימים האלה".

פוטין לא רק מדבר: בלארוס וקזחסטאן כבר מנהלות מאז הקיץ האחרון כלכלה שנשענת על הכלכלה במוסקבה ללא מערכות מכס בין המדינות. גם טג'יקיסטאן וקירגיסטאן עומדות לבטל את המכס בין המדינות, ובכך להרחיב את הקשרים הכלכליים בגוש הסובייטי לשעבר.

אבל פוטין לא עוצר בגבולות האימפריה שבנו לנין וסטאלין. ראש הממשלה הרוסי שוקל גם ליצור שותפות עם מדינות מהמזרח הרחוק או ברית צפון-מזרח-אירופית, עליה מדברים כבר שנתיים, שכוללת את שוודיה, פולין ומדינות נוספות בצפון מזרח אירופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת