החיים החדשים של "הרוצחת בעלת פני המלאך"

סיפור כליאתה של אמנדה נוקס, הרשעתה ברצח במהלך אורגיית סמים ואז זיכויה המלא, מכיל את כל הרכיבים לתסריט הוליוודי מוצלח. שעירה לעזאזל, תובע שמנסה להפליל אותה, משפחה תומכת ומודאגת וסוף אחד טוב. כעת רבים רשתות הטלוויזיה, אולפני הקולנוע והמוציאים לאור על הזכות לפרסם את הסיפור ואת היומן שנוקס כתבה בכלא

היא כונתה "הרוצחת עם פני המלאך", הורשעה ברצח שותפתה לדירת סטודנטים באיטליה במהלך אורגיה פרועה שכללה גם סמים וישבה בכלא ארבע שנים תמימות, אבל אתמול בית המשפט זיכה אותה מכל אשמה. כעת מתכננת אמנדה נוקס להגשים כמה וכמה חלומות ב"חיים החדשים" שניתנו לה.

דירתה של אמנדה נוקס במעונות הסטודנטים איטליה השקיפה על נוף פסטורלי של כרמים ובתי אבן, אך במרכזו, עמד מבנה גדול ומכוער. המבנה הזה, בו הייתה צופה נוקס בכל ערב אחרי הלימודים כשישבה על המרפסת עם כוס יין, הוא בית הכלא בו תבלה נוקס כארבע שנים מחייה.

אחרי שהואשמה ברצח, נכלאה נוקס באותו הכלא, אך לדברי הוריה - לא איבדה את האופטימיות. עיתון ה"דיילי מייל" הבריטי השיג את היומן אותו ניהלה נוקס בכלא, שמראה כי כל העת האמינה בחפותה. את היומן, אגב היא ניהלה אחרי המלצת הסוהרים, שדווקא קיוו כי תפליל עצמה בכתביה. אך נוקס כתבה היומן כי היא "משתוקקת לנשום שוב את האוויר של החופש", וכי "ההמתנה היא כאב בלתי נסבל, אך אמתין".

עוד כתבה נוקס ביומן רשימת משימות שתרצה לבצע עם השחרור. בין היתר, כתבה על חלומה לערוך טיולים רגליים ברחבי העולם עם הגיטרה שלה ולערוך מסיבת יום הולדת לגיל 21 - אותו בילתה במאסר. נוקס אף כתבה ביומנה רשימה של 42 מוזמנים שיגיעו למאורע.

סיפור הוליוודי בהתהוות

אבל זה לא החלום היחיד שעשוי להתגשם. איש יחסי הציבור ששכרה משפחתה של נוקס ממתין לה עם שלל הצעות שיהפכו אותה למיליונרית. אינספור תחנות טלוויזיה, מוציאים לאור וקולנוענים הגישו הצעת מחיר לזכויות הבלעדיות לסיפור חייה. נוקס בעצמה הבהירה כי לא תבחר בהכרח בהצעה הכספית הגבוהה ביותר, אלא בזו שתיתן לה את מירב השליטה בתוכן.

ואכן, סיפורה של נוקס מזכיר סרט הוליוודי מותח במיוחד. במהלך שהותה בבית הכלא, זכתה נוקס לתמיכה בלתי רגילה מצד משפחתה, חבריה ומעריצים אלמוניים ברשת, שבעיקר שיבחו את מראה החיצוני. נוקס בעצמה אמרה כי היא לא חושבת שהיא כל כך יפה וכי היא לא מבינה את האנשים שמתייחסים אליה כ"דבר הכי יפה מאז הלנה מטרויה".

אחד מהאנשים שתמך במשפחת נוקס במהלך התקופה הוא סוכן ה-FBI בדימוס סטיב מור, שחקר אינספור מקרי רצח בתקופתו - ומשוכנע בחפותה של נוקס. לדברי מור, שללא ספק יקבל ייצוג משמעותי בסרט שיבוסס על המקרה, האשם בכליאת השווא של נוקס הוא התובע, גוליאנו מיניני בן ה-61.

מור טוען כי התובע שם לעצמו למטרה להפליל את נוקס וכי החליט מהר מאוד ובלי ראיות תומכות כי היא אשמה. מיניני, אגב, הוא דמות שנויה במחלוקת בפני עצמו והוא מרצה עונש מאסר על תנאי של 18 חודשים בגין הרשעה בהאזנות סתר במקרה אחר שאותו חקר. גם במקרה של נוקס עלו שמועות על טקטיקות לא הוגנות מצד מיניני, כמו עדים שצצו פתאום ומסרו עדויות שתומכות בתיאוריות של התובע.

שום מילה על הנרצחת

עם זאת, בולטים בהעדרם רגשות האשם והאבל שאמורים ללוות את נוקס על הנרצחת, מרדית' קרצ'ר. ביומן שכתבה  נוקס בכלא היא בקושי מזכירה את קרצ'ר, מי שהייתה חברתה ושותפתה לדירה. משפחתה של נוקס טוענת כי היא עדיין לא הספיקה להתאושש מההלם שבמקרה.

עם זאת, הוריה של קרצ'ר חוזרים לביתם ללא כלום. הם לא קיבלו שום מידע נוסף אודות נסיבות הירצחה של בתם, ועדיין לא יודעים מי אחראי למותה. בני משפחתה של קרצ'ר אמרו היום שהם נאלצים לקבל את הכרעת בית המשפט באיטליה, אבל הם לא סולחים עדיין לאיש - מפני שעל פי ההחלטה, הרוצח מסתובב עדיין בחוץ.

אולי כשתשב נוקס עם התסריטאי או סופר הצללים שיעבדו את סיפור חייה לכדי יצירה, תואיל הצעירה להוסיף מספר מילים על הוריה של קרצ'ר, ששבים לביתם בארצות הברית בלי לדעת מדוע ואיך מצאה בתם את מותה בטרם עת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק