כך גוננה גרמניה על הקצין הנאצי

תיקי חקירה שהותרו לפרסום בגרמניה חשפו כי ה-BND, שירות הביון הבינלאומי של מערב גרמניה, גוננו על קצין אס.אס לשעבר ואלטר ראוף ואף הפכו אותו לסוכן חשאי לאחר המלחמה – למרות ששימש בתפקיד מפתח במפלגה הנאצית

וולטר ראוף בימין באס.אס (AP)

המצוד אחר רוצח ההמונים הוביל את החוקרים עד לסוף העולם ממש; לפונטה ארנס, צ'ילה, אחת מהערים הדרומיות ביותר בכדור הארץ. אבל כשוולטר ראוף נעצר על ידי המשטרה המקומית ב-5 בדצמבר 1962, קצין האס.אס הבכיר לשעבר הוזהר מראש.

מעסיקיו, ארגון הביון הבינלאומי הגרמני BND, הורו לו להשמיד את כל המסמכים או כלים היכולים להעיד על ריגול או לחשוף אותו כסוכן. רק בשבוע שעבר שחרר ה-BND יותר מתריסר מסמכים הקשורים לראוף, במה שהיה עד כה בגדר השערה. מדובר בחלק מ-900 מסמכים שיפורסמו בקרוב בארכיב הגרמני הלאומי בעיר קובלנץ.

אחראי ל"משאיות הגז"

ב-1961 הוצא נגד ראוף צו מעצר, באשמת רצח של יותר מ-90 אלף אנשים במלחמת העולם השנייה. אבל זה לא עצר את ארגון הביון מלאמן אותו ובתחילת 1962 להכין אותו למעצר בצ'ילה.

ראוף היה אחראי לפיתוח "משאיות הגז" בהן המיתו מאות אלפי בני אדם. ה-BND ידע על מעשיו של הקצין כשגויס לשורות הארגון ב-1958. אחרי המלחמה נמלט ממחנה אסירים באיטליה לסוריה. לפי תיקי CIA, ניסה לבנות במדינה ארגון מודיעין לפי מודל הגסטפו. לאחר מכן ברח לאקוודור ואז השתקע בצ'ילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת