השבוי האמריקני מאירן - אזרח ישראלי

כמה ימים אחרי ששוחררו ג'וש פאטאל ושון באואר מהכלא האירני, חושפת משפחת פאטאל את הסוד עליו שמרה בקנאות. ג'וש הוא יהודי המחזיק באזרחות ישראלית ואביו הוא ישראלי לשעבר. עיתון "ידיעות אחרונות" מדווח כי המשפחה שמרה על הסוד מחשש שהאמת על מוצאו של פאטאל תחבל במאמצי השחרור

פאטאל אחרי השחרור (רויטרס)

אחרי שנתיים בשבי האירני באשמת ריגול, שוחררו לאחרונה האזרחים האמריקנים שיין באואר וג'וש פאטאל. כעת, אחרי ששוחררו, מותר כבר לגלות את הסוד של פאטאל: הצעיר בן ה-29 הוא יהודי ואביו הוא ממוצא ישראלי. כתבי "ידיעות אחרונות" איתן גליקמן ועדי גולד מדווחים הבוקר כי פאטאל ביקר מספר פעמים בארץ, כאשר הפעם האחרונה הייתה מאוד בסמוך לכליאתו על ידי האירנים.

"זו המתנה הכי גדולה שיכולנו לקבל לקראת ראש השנה", אמר אביו של ג'וש, יעקב, "אנחנו כל כך שמחים שהרגע הזה הגיע". מסתבר שלאורך כל תקופת השבי, קיבלו הוריו של פאטאל הצעות לעזרה מצד הקהילה היהודית בפילדלפיה, עיר מגוריהם, אך סירבו. החשש של משפחת פאטאל היה שהסגרת מוצאו הישראלי של ג'וש יחבל במאמצי שחרור מהמדינה העוינת.

פאטאל נתפס בחודש יולי 2009, כאשר היה בטיול תרמילאים עם באואר ואזרחית אמריקנית נוספת, שרה שורד, בצפון עירק. השלושה הואשמו כי חצו את הגבול ונידונו לשמונה שנות מאסר בכלא האירני באשמת ריגול. שורד שוחררה לפני יותר משנה, תמורת סכום של חצי מיליון ודולר וכעת שוחררו השניים הנוספים, גם הם במחיר של חצי מיליון דולר כל אחד.

במהלך תקופת השבי, פעלה אמו של פאטאל, לורה, באירועים שונים למען שחרורו. באחד האירועים אף רמזה לגבי מוצאו של ג'וש כשהשוותה בינו לבין ישראלי אחר הנמצא בשבי - גלעד שליט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת