הפיגוע במרתון בוסטון: המחבל דז'וחר צרנייב הורשע

כשנתיים אחרי ששלושה נרצחו ו-264 נפצעו בפיגוע, חרץ חבר המושבעים במסצ'וסטס את דינו של הצעיר שביצע את המעשה יחד עם אחיו והרשיע אותו בכל 30 הסעיפים נגדו. כעת ייתכן שהוא יוצא להורג

הורשע. צרנייב (פייסבוק)

שנתיים לאחר הפיגוע במרתון - הרוצח הורשע: חבר המושבעים בבית המשפט במסצ'וסטס שבארצות הברית הרשיע אמש (רביעי) את דז'וחר צרנייב ב-30 סעיפי האישום בגין ביצוע הפיגוע יחד עם אחיו. כעת ייתכן שייגזר עליו עונש מוות, אך חבר המושבעים יוכל גם "להסתפק" במאסר עולם. שלושה בני אדם נהרגו ו-264 בני אדם נפצעו בפיגוע שאירע ב-15 באפריל 2013.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חבר המושבעים דן אתמול במשך 11 שעות, לאחר שהסתיימה שמיעת העדויות שנמשכה 16 יום, וקבע כי צרנייב בן ה-21 אשם בכל הסעיפים - בהם החזקת נשק, תכנון פיגוע וגם פגיעה בשוטרים במהלך מנוסתו.  17 מהסעיפים כוללים אפשרות לעונש מוות, וחבר המושבעים יידרש לקבוע האם יוטל עליו העונש המקסימלי.

צרנייב השפיל את מבטו בבית המשפט והזיז את אצבעותיו בעצבנות, בזמן שהוקרא גזר דינו. אולם בית המשפט התמלא בניצולים מהפיגוע ובמשפחות ההרוגים. הוריו של מרטין ריצ'רד בן ה-8, ההרוג הצעיר ביותר, מחו בכניסה לאולם בית המשפט והביעו תקווה כי רוצח בנם יורשע.

זירת האירוע, אפריל 2013 (רויטרס)

עורכת הדין הודתה: "זה היה הוא"

בתחילת החודש שעבר נפתח בארצות הברית משפטו של הצעיר, שנמלט מהזירה ונתפס לאחר יומיים בסירה בעיירה ניוטאון במסצ'וסטס. אחיו הבכור, טמרלן צרנייב, נהרג במהלך חילופי אש שאירעו עם השוטרים.

"זה היה הוא", אמרה ג'ודי קלארק, פרקליטתו של צרנייב, בנאום הפתיחה שלה. עורכת הדין סיפרה לחבר המושבעים כי צ'רנייב הודה במעורבותו בפיגוע ובקרבות הירי שאירעו בעקבותיו עם המשטרה המקומית. לטענתה, הוא הושפע מאחיו טמרלן.

"מטרתם של המחבלים הייתה להרוג כמה שיותר אנשים במרתון בוסטון", אמר התובע האמריקני ביל ויינרב לחבר המושבעים.

חבר המושבעים הורכב מ-18 אזרחים אמריקנים מכל קצות הקשת החברתית-כלכלית, אלא שכמעט כל החברים הם אזרחים לבנים. "מושבעים לבנים בגיל העמידה נוטים לתמוך יותר בגזר דין מוות", אמר אנליסט משפטי אמריקני לסוכנות הידיעות רויטרס.