ארדואן מאיים על קפריסין: "נשלח מטוסי קרב וספינות טורפדו"

המשבר בין טורקיה לקפריסין מחריף. רה"מ הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן משגר איום מפורש לקפריסין, ואומר כי "הצבא טורקי יפקח על אזור מזרח הים התיכון באמצעות מטוסים, ספינות, משחתות וספינות טורפדו" - זאת בעקבות הקידוח של חברת הגז נובל אנרג'י מול חופי קפריסין. הבוקר קרא האיחוד האירופי לשני הצדדים לשמור על איפוק

ארדואן מאיים על קפריסין. צילום ארכיון (AP)

טורקיה מחריפה את ההתבטאויות כלפי שכנתה מדרום - והפעם לא מדובר בישראל. ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן משגר איומים צבאים מפורשים בעקבות ההסכם שנחתם על קידוח הגז המתוכנן של חברת נובל אנרג'י מול חופי קפריסין.

טורקיה שולטת בצידו הצפוני של קפריסין, ולטענתה כל תגלית מסחרית של משאב טבע מול חופי האי שייכת לטורקים. טרם יציאתו לביקור בארה"ב, אמר ארדואן במסיבת עיתונאים כי "הצבא הטורקי יפקח על אזור מזרח הים התיכון, בין היתר באמצעות מטוסי קרב, משחתות וספינות טורפדו".

הדברים נאמרו בין היתר בהמשך להסכם גבולות המים הטריטוריאליים שנחתם בין ישראל וקפריסין בשנת 2010. מאחר שטורקיה מתנגדת בתקיפות לכל הסכם שמעוניינת קפריסין לחתום עם יתר מדינות החלק המזרחי של אגן הים התיכון, ציין ראש הממשלה הטורקי כי "כל משאב שיימצא באזור שייך גם לטורקיה".

"בשלב זה אנו נוקטים צעדים יחד עם קפריסין הצפונית", הוסיף ארדואן. "ובתוך זמן קצר, ייתכן כבר השבוע, נתחיל לעבוד באזור הכלכלי הייחודי הזה".

"הקידוח מול חופי קפריסין הוא פרובוקציה"

מוקדם יותר הבוקר ציין שר האנרגיה הטורקי כי הקידוח המתוכנן של נובל אנרג'י מול חופי קפריסין הוא "פרובוקציה" ואמר כי ספינות הצי הטורקי יצאו לים במטרה לעצור את הקידוח.

מנהל בכיר בנובל אנרג'י אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "תהליך הקידוח החל ואין זה משנה אם הקידוח עצמו יתבצע היום, מחר או באחד הימים הבאים. טורקיה, שיש לה שליטה בצד הצפוני של האי, טוענת כי כל תגלית מסחרית מול חופי קפריסין שייכת לשתי הקהילות (לקפריסין היוונית וקפריסין הטורקית)".

טורקיה איימה בהשהיית קשריה עם האיחוד האירופי

הבוקר החלה חברת נובל אנרג'י האמריקנית בביצוע הקידוח בבלוק 12 בקפריסין. בתחילת החודש איימה ממשלת טורקיה כי תפעיל את הצי הטורקי נגד קפריסין אם זו תבצע את תוכניותיה לקדוח במקום, ואולם נובל אנרג'י החלה בקידוח כבר היום - עשרה ימים לפני המועד האחרון שנקבע בהסכם בינה לבין שלטונות קפריסין.

"ספינות הצי הטורקי ילוו מקרוב את הספינות שיפעלו בים השייך לחלק הטורקי של קפריסין, ואנחנו מתייחסים לאי כולו כיחידה אחת", אמר השר הטורקי.

בעקבות הודעתה של טורקיה על השהיית קשריה עם האיחוד האירופי במידה וקפריסין תמונה לנשיאתו בחודשים הקרובים, הביעו בכירים באיחוד, חשש ממשי מעימות אלים שיפרוץ בין שתי המדינות, וקראו לשני הצדדים לגלות איפוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת