פקק עולמי במנהטן לקראת עצרת האו"ם

אבו מאזן והסוגייה הפלסטינית כבר עשו צ'ק-אין. נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד מעביר שעות מתות בטיסה לניו יורק ותושבי העיר עצמה מתכוננים לפקקים. "אני לא נכנסת לאזורים רבים בעיר, אני לא עורכת קניות או אוכלת במסעדות בעיר במהלך הימים האלה", סיפרה ניו יורקית. לבעלי העסקים זה דווקא טוב

מנהטן: פקק עולמי (רויטרס)

מנהיגי העולם מתחילים להתרכז במנהטן, לקראת הכינוס השנתי של האסיפה הכללית במטה האו"ם. חלק מרחובות ניו יורק כבר נחסמו ואלפי שוטרים ואנשי אבטחה נראים בכל פינה בעיר.

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן שמביא איתו את הנושא המרכזי בעצרת, מעמדם של הפלסטינים באו"ם, כבר הגיע לעיר. נשיא אירן שיצא הבוקר לארצות הברית, מתכנן גם השנה להשמיע ביקורת על האו"ם ועל ההנהגה העולמית. לפני שיצא מטהרן, יחד עם כמה משריו הבכירים, אמר אחמדינג'אד: "אחת המטרות החשובות ביותר למשתתפים באסיפה הזו היא תיקונה של הנהגת העולם, אנו עומדים לנהל הרבה מאוד שיחות עם מנהיגים ממספר מדינות".

גם בכירים נוספים מתכוננים לשאלה המרכזית בכינוס ה-66 של האומות המאוחדות. יונאס גר סטורה, שר החוץ הנורווגי, אמר היום כי "המשא ומתן תקוע ואיש לא מתעסק עם מעמדה הסופי של פלסטין, זו הסיבה שיש לכינוס הזה חשיבות, יש צורך אמיתי ודחוף לחידוש המשא ומתן, כך שנוכל להניע קדימה את פתרון שתי המדינות לשני העמים".

הרבה יותר מידי אח"מים  

מנהיגי העולם שמגיעים למנהטן לפגישה השנתית של האסיפה הכללית, הופכים את ניו יורק לקרקס דיפלומטי פקוק. מטה האו"ם נמצא בצידה המזרחי של מנהטן אבל בשבוע הקרוב הוא משפיע על האי כולו. המלונות מלאים בנציגים בינלאומיים ולצד הכינוס באו"ם נערכים עוד עשרות אירועים בינלאומיים שמנצלים את כינוסם של בכירים רבים מרחבי העולם, במקום אחד.

התחבורה בעיר בלתי אפשרית ובכל פינה נראים אנשי ביטחון, שוטרים ומאבטחים. הימים האלה הם מבחן בסבלנות לתושבי בירת העסקים של ארצות הברית. "במהלך השנה, אנחנו רואים פה ושם אנשים חשובים מאוד במהלך הכינוס יש לנו הרבה יותר מידי", אומר דומיניק אלפונזטי, מנהל מלון אינטרקונטיננטל בעיר.

"אני לא נכנסת לאזורים רבים בעיר, אני לא עורכת קניות או אוכלת במסעדות בעיר במהלך הימים האלה", אמרה ג'ני, תושבת ברוקלין. "אבל עדיין, אם עוברת אחת השיירות, זה מאוד מעניין להציץ דרך חלונות הלימוזינות כדי לראות מי נמצא שם". עבור מספקי השירותים בניו יורק אלו ימים טובים לעסקים. חזוס מרטינס, בעל מסעדה ספרדית ברחוב 46 מזרח אמר מצידו, "זה טוב מאוד, זה מספק לי הרבה מאוד לקוחות אני בדיוק בנקודה הנכונה, הרבה מאוד אנשים נכנסים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת