העידן שאחרי קדאפי: סרקוזי וקמרון בביקור היסטורי בלוב

נשיא צרפת וראש ממשלת בריטניה נחתו היום בטריפולי כ"מנצחים הגדולים", כדי להיפגש לראשונה עם ההנהגה הלובית החדשה לאחר הדחתו של קדאפי מהשלטון. השניים ערכו מסיבת עיתונאים שבה הביעו את הערכתם למחוללי המהפכה והבטיחו לסייע להם בכל אשר יוכלו. לבני העם הלובי הם הבטיחו: נתפוס את קדאפי ונדאג שיעמוד לדין

המנצחים בביקור היסטורי: נשיא צרפת ניקולא סרקוזי וראש ממשלת בריטניה דיווויד קמרון נחתו היום בלוב ולראשונה נפגשים פנים מול פנים עם ראשי הנהגת המורדים שקיבלה לידיה את מושכות השלטון במדינה. את מסיבת העיתונאים מלוב העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

תחילה נשא דברים ראש הממשלה הזמנית בלוב, מוסטפא עבד אל-ג'ליל, שאמר: "אני מברך את העם הבריטי, העם הצרפתי ואת מנהיגיהם שהגיעו לכאן לביקור של תמיכה פוליטית בלוב ובקידומה. ביקשנו משתי המדינות הללו לסייע לנו בהגנה על אזרחי לוב בתקופת העברת השלטון, והם נאותו לדאוג לשלומם של התושבים באזורים שבהם נמשכים הקרבות". הסכימו להמשיך לפעול ולהגן על התושבים בהאיזורים בהם נערכים קרבות".

נשיא צרפת סרקוזי הודה למארחו על קבלת הפנים הנרגשת והבהיר: "המאבק עדיין לא הגיע לקצו. צרפת עומדת לימין ראשי הממשלה הזמנית. קדאפי צריך להיעצר ולעמוד לדין יחד עם כל אנשיו על המעשים שביצעו. אני קורא לכל מדינות העולם לסייע למוסדות הבינלאומיים להביא לדין את קדאפי ואנשיו ולוודא כי הם ישלמו את המחיר על מה שעשו. רפת מחוייבת לשמור על אחדותה של לוב, ועל עמהּ לצפות לעתיד טוב יותר - שבו יחיו במשטר המכבד את זכויות האדם והחוק".

סרקוזי הבהיר כי אין בכוונת ארצו להתערב בנעשה בתוככי לוב, אלא לסייע לה כגורם חיצוני לבנות את עצמה מחדש כדמוקרטיה. "על העם הלובי לדעת שכל מי שהפר את החוק הבינלאומי יעמוד לדין על פשעיו. היינו הראשונים שהכרנו במצב השורר בלוב, וכעת על אזרחי המדינה לבנות בעצמם את עתידם. לא אנו - אלא הלוביים. יש צורך לגבש אחדות שורות במדינה עוד לפני שייערכו בה בחירות".

נשיא צרפת הדגיש גם כי בנייתה מחדש של לוב, בסיוע מדינות המערב, היא מהלך "שמשרת לא רק את האינטרס הלובי אלא את זה שחולקות יחדיו כל מדינות ערב. מה שהתחולל כאן לאחרונה הוא סימן ברור שהמאה ה-21 תביא עמה עתיד של שלום ואחדות, ולא מלחמות ועימותים".

קמרון: "נסייע לכם ללכוד את קדאפי"

אחרי סרקוזי, נאם ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון. הוא ציין באוזני מקבלי פניו כי "רק לפני כמה שבועות עדיין שלט קדאפי בטריפולי. כמובן שנותרה עוד עבודה רבה, אבל הנה - בתי החולים עובדים, זרם המים לברזים התחדש והחשמלן זורם. אני גאה בכם מאוד. ההפיכה הזאת הייתה שלכם ובזכות אומץ לבכם, סילקתם את הדיקטטורה של קדאפי. למרות הכל, המערכה עדיין לא תמה וחשוב לזכור שחלק מאזוריה של לוב עדיין נתונים לשליטתו של קדאפי, וכן שהוא עצמו עדיין חופשי".

על הרודן הנמלט אמר קמרון: "אנו נסייע לכם ללכוד את קדאפי ולאסוף את הנשק הקטלני והמוקשים שהטמינו אנשיו בלוב. בריטניה עשתה הרבה מאוד למען האזרחים והפליטים שנותרו מחוסרי בית. עדיין קיים צורך להגיש עזרה לפצועים הרבים שגבו העימותים. אנו נסייע לכם באספקת ציוד, כסף וכוח אדם. חלק מהתקציב, בשווי של מיליונים, כבר הועבר".

סרקוזי וקמרון, שהובילו את המהלך הצבאי של ברית נאט"ו לסיוע הכוחות הלובים על הקרקע, הם המנהיגים הראשונים שמגיעים ללוב ולטריפולי ששוחררה משלטונו של קדאפי. על פי ההערכות, הם צפויים להבטיח סיוע רחב לתושבי המדינה שעוד מתמודדים עם נזקי הלחימה באזור.

בצל החשש מפגיעה במנהיגים, אישרו דובריהם כי השניים הגיעו לטריפולי שם תיערך מסיבת עיתונאים משותפת. לאחר מכן הם צפויים להגיע לעיר בנגזי, שהיה במוקד הלחימה בין כוחות המורדים לצבאו של קדאפי.

מרבית תושבי לוב מקבלים בזרועות פתוחות את שני המנהיגים וברחובות נראות כתובות גרפיטי רבות בנוסחים: "תודה סרקוזי" ו-"תודה לך בריטניה". על פי הערכות השניים ינסו גם לגרוף תמיכה במדינותיהם בתום המהלך הצבאי בלוב שהוגדר כהצלחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת