נקמת היהודים באובמה: כך מאבד הנשיא את ניו יורק

לראשונה מזה 1920, זכה השבוע מועמד רפובליקני בכיסא הקונגרס באחד מאזורי הבחירה הדמוקרטיים המובהקים, עם רוב יהודי ברור, במדינת ניו יורק. המנצח השמרן בוב טרנר, שהחליף את אנתוני ווינר עקב פרשת המין, כיוון את הקמפיין שלו נגד אובמה. מקרה דומה אירע בנוואדה. המפלגה הדמוקרטית צונחת

הנשיא אובמה ומפלגתו ספגו מהלומה פוליטית: הבוחרים באחד מאיזורי הבחירה של ניו יורק, דמוקרטים מובהקים, בחרו ברפובליקני שמרן שיחליף את אנתוני ווינר, חבר הקונגרס הדמוקרטי שהתפטר בגלל שהעלה תמונות נועזות מדי לרשת וטרח גם לשלוח אותן לנשים.

במהלך קמפיין הבחירות, המנצח בוב טרנר, ניצל את המצב הכלכלי הקשה, את אחוזי האבטלה הגבוהים, אבל בעיקר את מדיניות החוץ כלפי ישראל - כדי לזכות במושב שמייצג בעיקר אוכלוסיה יהודית.

"ביקשנו מהבוחרים של האזור הזה לשלוח מסר לוושינגטון ואני מקווה שהם שומעים אותו היטב", אמר טרנט בנאום הניצחון. "אנחנו יכולים להגיד, 'אדוני הנשיא, אנחנו לא בדרך הנכונה'".

הדרך לקונגרס עוברת במיטה

בבחירות המיוחדות האלה, שנערכו בנסיבות מביכות, הצליח טרנר לגבור על המועמד הדמוקרטי דיוויד וופרין ולראשונה מאז 1920, זכה רפובליקני במושב. טרנר בן ה-70 ניהל בעבר חברת כבלים. הוא גבר על וופרין, שמשרת במשרות ציבור מזה 20 שנה.

הכיסא של ניו יורק הוא לא הכיסא היחיד שהדמוקרטים מאבדים. בבחירות מיוחדות נוספות שנערכו במדינת נוואדה, ניצח המועמד רפובליקני מארק אמודאי. גם הוא כיוון את הקמפיין שלו נגד הנשיא בבית הלבן ולא נגד היריב האזורי שלו.

שתי מערכות הבחירות המיוחדת נערכו בגלל סקנדלים מיניים-פוליטיים. הנציג ווינר התפטר אחרי ששלח תמונות של איבר מינו לאישה דרך טוויטר והמושב בנוואדה התפנה אחרי שנחשף כי חבר הקונגרס ג'ון אנסיין ניהל חיי משפחה כפולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת