לא כולם זוכרים את 11.9 בעצב

אנשי הקהילה המוסלמית יצאו אתמול למרכז לונדון וקראו סיסמאות נגד ארצות הברית ונגד הדמוקרטיה: "אפגניסטן היא בית הקברות של החיילים האמריקנים". במנהטן נערכו הפגנות נגד המסגד המתכונן סמוך לגראונד זירו. ציון 11.9 - לא רק בעצרות זיכרון

אזרחי העולם כולו ציינו אתמול עשור לפיגועי הטרור בחופה המזרחי של ארצות הברית. חוץ מבארה"ב, עמדו ההמונים לדקת דומייה בשער ברנדנבורג ובפריז נערך טקס זיכרון למרגלות מגדל האייפל.

אבל לא כל העצרות היו עצרות זיכרון. לחלקן היה מסר אחר לגמרי: כמה עשרות מוסלמים קיצונים, הציבו אמש מבחן מעניין לחופש הביטוי בבריטניה. הם הניפו שלטים נגד ארצות הברית והדמוקרטיה וטענו ש"אפגניסטן היא בית הקברות של ארצות הברית".

מבחן דומה לאותו חופש ביטוי אירע אתמול במנהטן. שם, המאבק נגד הקמת המסגד לא רחוק מאנדרטת הזיכרון לפיגועים עדיין מקוממת אלפים. "אנחנו לא רוצים את המסגד בגראונד זירו, מה כאן לא מובן? יש אלפי אנשים שמפגינים ונלחמים וכותבים מכתבים לכל מי שאפשר. אף אחד לא מקשיב, אנחנו לא רוצים את זה. בבקשה מר בלומברג, אנחנו לא רוצים את זה, למה אי אפשר להעביר את המסגד שלהם למקום אחר? לאן אתה שואל? מה אתה אומר על הצד האפל של הירח?!", זעקה מפגינה ממנהטן.

מצידה השני של שדרת ברודווי בעיר, צעדו מפגינים עם מסר אחר: "אני אומר שזה חשוב להגיע לכאן ולהגיד שכן, לאור הטרגדיה של 11 בספטמבר, התגובה היא פגיעה בקהילות המוסלמיות כאן באמריקה". כרגע, הרוב המכריע בקרב תושבי שתי הערים הללו - ניו יורק ולונדון, יכולים להיות גאים שלמרות הפיגועים, איש לא נעצר שם בגלל מילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק