עשור ל-11/9: העולם זוכר את אסון התאומים

עשור אחרי פיגוע הענק, טקס הזיכרון בגראונד זירו חושף את אתר ההנצחה. במקום המגדלים שהופלו - מפלים, ומסביבם שמות הקורבנות, כדי שלכל משפחה תהיה פינת הנצחה משלה. הנשיא נאלץ לנאום מאחורי זכוכית משוריינת

2,753 דגלים ניצבים בדרום מנהטן - דגל לכל אחד מקורבנות פיגועי הטרור במגדלי התאומים ששינו את העולם. הדגלים הם דגלי הלאום האמריקני, אבל לא רק ארצות הברית מציינת היום עשור לפיגועי הטרור בוושינגטון ובניו יורק - העולם כולו נושא עיניו לטקסים שנערכים בחוף המזרחי. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו בשידור ישיר את טקס הזיכרון המרכזי בניו יורק.

גלריה מיוחדת: תמונות מהיום ששינה את פני העולם

היום, 11 בספטמבר 2011 – טקס הזיכרון בגראונד זירו חושף את אתר ההנצחה. במקום המגדלים שהופלו - מפלים, ומסביבם שמות הקורבנות - כדי שלכל משפחה תהיה פינת הנצחה משלה. מעל האנדרטה מגדל החירות הולך ונבנה.

ואמריקה, אחרי שתי מלחמות, אחרי שהאויב בן לאדן נתפס, היא עדיין מדינה שמנהיגיה בעבר ובהווה – נאלצים לעמוד מאחורי זכוכית משוריינת, בליבה של העיר ניו יורק.

הריסות מגדלי התאומים. אמריקה לא שוכחת (רויטרס)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה קרא בטקס פרק תהילים. קודם לכן אמר בהודעה השבועית שלו: "זה ברור היום לעולם כולו שהטרוריסטים שהתקיפו אותנו באותו בוקר בספטמבר לא מאיימים על האופי של בני האומה שלנו, לא מציבים אתגר ליכולת ההתאוששות המהירה שלנו ולא לכושר העמידה של ערכינו. אנחנו אמריקנים, אנחנו חזקים יותר ובטוחים יותר כשאנו נאמנים לערכים שלנו, לחופש ולמגוון שהופכים אותנו לאומה מיוחדת".

קודמו בתפקיד ומי שהיה נשיא ארצות הברית בזמן מתקפת הטרור הקשה, ג'ורג' ו. בוש, ציטט בטקס את אברהם לינקולן: "למילים אין ערך עבור אם שכולה. אני שולח עבור כל אותן אמהות את תנחומיי ומקווה שאבינו שבשמיים יקל על יגוניהן ויותיר בהן רק את הזיכרון הטוב מבניהן הטובות שהקריבו על מזבח החופש והחירות". דבריו התקבלו במחיאות כפיים סוערות.

ראש עיריית ניו-יורק, מייקל בלומברג, דיבר על קורבנות מתקפת הטרור ואמר בנאומו: "הם היו בנינו וחברינו. ביקשנו מבני המשפחה להגיע לכאן כדי לשמוע את קולותיהם, לזכור את הבנים שאיבדו בוושינגטון, בניו-יורק ובפנסילבניה. עלינו שלא לאמוד את הצעד שלהם, שכן אין לו סוף".

בנו של אחד הקורבנות נשא נאום לזכרו. "אחי היה בן שנתיים כשאבי נהרג . אני הייתי מי שלימד אותו לרכוב על אופניים ולשחק כדורגל. מאז עברנו לגור בפלורידה. הייתי רוצה שאבי ילמד אותי לנהוג במכונית ואיך להתחיל עם בחורות. הערצתי אותו והייתי רוצה לשוחח איתו. החלטתי להיות מדען . אני יודע שהוא היה גאה באחי ובי, בגברים שגדלנו להיות. אני מתגעגע לאבא שלי".

במהלך הטקס ביצע הזמר פול סיימון את שירו sound of silence. המשורר האמריקני בילי קולינס נשא דברים בטקס גם הוא, ואמר: "כל כך הרבה שמות שבקושי יש מקום על הקיר , על הקיר שבלב".

אמש הונחו במרכז מנהטן 2,753 כסאות ריקים המייצגים את החיים שאבדו במרכז הסחר הלאומי, מתוך 2,977 הנספים בכלל אירועי הטרור באותו היום. הכיסאות פנו מפארק בראיינט לכיוון האזור שבו עמד המגדל הדרומי. גם כיכר טיימס הצבעונית היתה פחות עליזה בסוף השבוע הזה, כששחקנים שפועלים בתיאטראות ברודווי ערכו מופעי זיכרון מיוחדים בכיכר.

הטקסים נערכים תחת אבטחה כבדה

אנשי המודיעין והביטחון בארצות הברית נערכים לאבטח את הטקסים, לאחר שבימים האחרונים התפרסמו התרעות על כוונת ארגוני טרור לבצע פיגועים דווקא ביום השנה לאסון. על פי מידע שהגיע לארגון ה-CIA מדובאי, אפגניסטן ומזרח אירופה, בתוך שטחה של ארצות הברית כבר נמצאים שלושה מחבלים שמתכננים פיגוע המוני.

בשעה 08:46 שעון ניו יורק, אלפים החזיקו ידיים והביטו צפונה על קו המים הדרומי של מנהטן. בטקס המרכזי שנערך במתחם שבו עמדו מגדלי התאומים, משתתפים בין היתר הנשיא אובמה, נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' בוש, ראש עיריית ניו יורק ובני משפחות הקורבנות. במהלך הטקס יקראו את שמות הקורבנות ויכו בפעמון לציון השניות בהן נפגעו הבניינים ממטוסי הנוסעים שנחטפו.

בשעה 15:40 (שעון ישראל) החל הטקס במנהטן בדקת דומייה. בשעה 15:46 הפעמונים בגראונד זירו ובבתי התפילה ברחבי ארצות הברית צילצלו לציון הרגע בו נפגע המגדל הצפוני. בשעה 16:03 שוב הפעמון יפר את הדומייה לציון הרגע בו נפגע המגדל הדרומי. בשעה 16:37 רגע נוסף של דומייה לציון הרגע שבו טיסה 77 פגעה בפנטגון.

הפעמון יצלצל שוב ב-16:59 לציון נפילת הבניין הדרומי, ארבע דקות אחר כך הוא יצלצל לזכר קורבנות טיסה 93 שהתרסקה בפנסילווניה. את רצף קטעי המוזיקה וקריאת השמות ייקטע צלצול אחרון לציון נפילת המגדל הצפוני.

בהכנת הידיעה השתתפו עמית ולדמן, ערד ניר, אהוד יערי, עודד בן עמי ואהרון ברנע

צפו: הרגעים בהם הזמן עצר מלכת

צפו בדיווח הראשון בערוץ 2: "שני מטוסים התנגשו בתאומים"

רוצים לקבל עדכונים נוספים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק